Budowa zestawu perkusyjnego do muzyki jazzowej i fusion

Budowa zestawu perkusyjnego do muzyki jazzowej i fusion
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak21.09.2023 | 8 min.

Muzyka jazzowa i fusion od zawsze fascynowała niezwykłymi brzmieniami perkusyjnymi. Nic więc dziwnego, że wielu perkusistów marzy o stworzeniu własnego, profesjonalnego zestawu do grania tego typu muzyki. Jednak zadanie to nie jest proste i wymaga dogłębnej wiedzy oraz doświadczenia. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie instrumenty perkusyjne, które zapewnią pożądane brzmienie. Równie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów tak, by tworzyły wygodną i ergonomiczną całość. Nie można też zapomnieć o doborze akcesoriów, które ułatwią grę i montaż. Proces budowy zestawu dopełnia precyzyjne nastrojenie i wyregulowanie instrumentów oraz właściwe wzmocnienie i nagłośnienie. Przy odrobinie wiedzy, cierpliwości i determinacji każdy perkusista może zbudować wymarzony zestaw perkusyjny idealnie dopasowany do grania jazzu i fusion.

Dobór odpowiednich instrumentów

Werble jazzowe i fusionowe

Sercem każdego zestawu do grania jazzu i fusion są werble. Ich dobór determinuje brzmienie całego setupu. Do wyboru mamy werble o różnych rozmiarach - od 8 do 24 cali. Im większa średnica, tym niższy, pełniejszy dźwięk. Do jazzu idealnie sprawdzą się werble 14-calowe, z kolei fusion wymaga nieco większych - 16-18 cali. Równie ważny jest materiał, z jakiego werbel został wykonany. Najczęściej spotykane to drewno, mosiądz i stal. Drewno daje ciepłe, organiczne brzmienie, mosiądz - jasne i wyraziste, a stal - mocne i agresywne. Wybierając werbel, warto też zwrócić uwagę na rodzaj obręczy. Polecane są obręcze potrójne, które zapewniają szerokie spektrum brzmień.

Hi-haty i pedały perkusyjne

Nieodłącznym elementem zestawu są hi-haty, czyli talerze zamontowane na specjalnym stojaku z pedałem nożnym. Pedał umożliwia otwieranie i zamykanie hi-hatów w trakcie gry, co daje charakterystyczne brzmienie "tss tss". Do jazzu i fusionu zalecane są hi-haty o średnicy 13-14 cali z talerzami wykonanymi z mosiądzu lub specjalnego stopu brązu. Oprócz hi-hatów, warto rozważyć dodanie innych pedałów perkusyjnych, np. double pedału do grania rytmów 16-sto zamiast 8-mio uderzeniowych.

Zestaw talerzy perkusyjnych

Talerze ride, crash i china to niezbędne uzupełnienie zestawu perkusyjnego. W jazzie i fusionie standardem są talerze o średnicy 20-22 cale wykonane z mosiądzu lub stopów brązu. Liczba i rodzaje talerzy zależą od indywidualnych preferencji i stylu gry. Podstawowy zestaw zazwyczaj zawiera 1 talerz ride, 1-2 talerze crash i 1 talerz china. Dobrze jest też dodać mniejsze talerze effects o średnicy 6-10 cali, które wzbogacą brzmienie.

Konfiguracja ustawienia zestawu

Rozmieszczenie poszczególnych instrumentów

Kluczowe dla wygody i ergonomii gry jest odpowiednie rozmieszczenie werbli, talerzy, hi-hatów i innych instrumentów. Układ zestawu zależy od preferencji perkusisty - czy jest praworęczny czy leworęczny. Powszechnie przyjęte jest jednak umieszczenie hi-hatów po lewej stronie, werbla 1 (mocniejszego) po prawej, a werbla 2 po lewej. Talerze ride i crash rozmieszcza się zgodnie z dominującą ręką. Cały zestaw należy ustawić w taki sposób, by wszystkie instrumenty były w zasięgu rąk.

Wysokość i kąt ustawienia elementów zestawu

Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie wysokości siedziska, werbli, talerzy i stojaków mikrofonowych. Werble powinny znajdować się na wysokości bioder siedzącego perkusisty. Talerze umieszczamy nieco wyżej - na wysokości klatki piersiowej. Idealny kąt nachylenia to 30-40 stopni. Zbyt duży kąt utrudnia grę, a zbyt mały powoduje, że dźwięki talerzy są tłumione. Precyzyjne ustawienie elementów zestawu gwarantuje wygodę i redukuje zmęczenie podczas gry.

Wygoda i ergonomia gry

Oprócz wysokości i kątów, trzeba zadbać o ogólną wygodę i ergonomię. Siedzisko powinno być stabilne, ale z możliwością regulacji wysokości i pochylenia oparcia. Werble i pedały należy umieścić w optymalnym zasięgu stóp. Ważna jest też odpowiednia przestrzeń pomiędzy elementami zestawu, by uniknąć uderzania pałek o siebie. Dobrym rozwiązaniem są też podpórki pod nadgarstki, amortyzatory pod werblami i antypoślizgowe maty.

Dobór osprzętu i akcesoriów

Statywy i stojaki do instrumentów

Do profesjonalnego zestawu perkusyjnego niezbędne są dobrej jakości statywy i stojaki. Służą one do montażu talerzy, hi-hatów, tomów, krotalek i innych instrumentów. Stojaki powinny być solidne i stabilne, wykonane zwykle z aluminium lub stali. Często mają możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia. Dobrym rozwiązaniem są też stojaki łamane umożliwiające ustawienie talerzy bliżej siebie.

Pedały, maczugi i szczotki perkusyjne

Oprócz standardowych pałek, warto zaopatrzyć się w pedały, maczugi i szczotki perkusyjne. Pedały umożliwiają wygodniejszą grę na hi-hatach dwoma stopami. Maczugi i szczotki pozwalają uzyskać charakterystyczne, miękkie brzmienie jazzowe. Dobrze sprawdzają się do grania na werblach, gongach i talerzach ride. Dostępne są w różnych rozmiarach i wykonane z różnych materiałów.

Zaciski, śruby i inne akcesoria montażowe

Nieodzownym elementem wyposażenia są rozmaite zaciski, śruby, nakrętki i inne akcesoria montażowe. Służą do mocowania elementów zestawu do stojanów i stelaży. Dobrze sprawdzają się zaciski typu „cymbal boom”, umożliwiające precyzyjne ustawienie talerzy. Przy montażu instrumentów przydają się też klucze, wkrętaki i ewentualnie wiertarka akumulatorowa.

Strojenie i dostrajanie instrumentów

Nastrojenie werbla i talerzy perkusyjnych

Kluczowym etapem budowy zestawu jest precyzyjne nastrojenie wszystkich instrumentów. W przypadku werbli polega to na doborze odpowiednich skór i ich naciągu. Dla uzyskania charakterystycznego brzmienia jazzowego zalecane są skóry diplomat lub ambassador o napięciu umiarkowanym do niskiego. Talerze stroimy przez wyginanie krawędzi - im mocniej wygięta, tym niższy dźwięk.

Regulacja napięcia talerzy i czyneli

Czasem konieczna jest też regulacja napięcia talerzy i czyneli, czyli górnej blaszki hi-hatu. Robimy to za pomocą pokręteł i śrub nastawczych. Większe napięcie daje głośniejszy i wyższy dźwięk. W jazzie i fusionie zazwyczaj stosuje się napięcie średnie. Regulacja napięć pozwala dopasować brzmienie do indywidualnych upodobań.

Spersonalizowane dostrojenie zestawu

Ostatnim krokiem jest spersonalizowane dostrojenie całego zestawu. Chodzi o to, by wszystkie instrumenty idealnie ze sobą współgrały. Proces ten wymaga cierpliwości i uważnego wsłuchiwania się w brzmienie poszczególnych elementów. Dopiero gdy jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani, możemy uznać strojenie za zakończone.

Odpowiednie wzmocnienie i nagłośnienie

Mikrofony i statywy mikrofonowe

Aby instrumenty były dobrze słyszalne, należy zadbać o właściwe wzmocnienie i nagłośnienie. Podstawą są dobrej jakości mikrofony - dynamiczne lub pojemnościowe. Umieszczamy je na specjalnych statywach w newralgicznych punktach zestawu. Minimum to mikrofon na werbli i osobno na talerzach. Dodatkowe mikrofony można dodać np. pod hi-haty czy tom-tomy.

Misy perkusyjne i tłumiki

Aby uzyskać cieplejsze brzmienie, werble i tomy możemy wyposażyć w drewniane misy rezonansowe. Pomagają one w wydobyciu niskich tonów z instrumentów. Przydają się też tłumiki redukujące niepożądane pogłosy i dudnienie. Dobrze sprawdzają się tłumiki filcowe lub piankowe przyklejane od wewnętrznej strony obręczy.

Ustawienia miksera i procesorów efektów

Ostatni etap to odpowiednia regulacja ustawień miksera oraz zastosowanie efektów studyjnych takich jak kompresja, pogłos czy EQ. Pozwalają one wygładzić i wzbogaci brzmienie całego zestawu. Przy odrobinie doświadczenia można uzyskać profesjonalny, radiofoniczny dźwięk godny najlepszych nagrań jazzowych i fusion.

Podsumowując, stworzenie własnego, wymarzonego zestawu perkusyjnego do jazzu i fusion wymaga wprawy, wiedzy i cierpliwości. Jednak satysfakcja z grania na profesjonalnym, spersonalizowanym secie jest bezcenna. Odpowiednio dobrane i skonfigurowane instrumenty pozwolą w pełni oddać się pasji tworzenia muzyki i osiągać nowe poziomy umiejętności. To właśnie sprawia, że trud budowy wymarzonego zestawu jest wart poniesionego wysiłku.

Podsumowanie

Budowa profesjonalnego zestawu perkusyjnego do grania jazzu i fusion to złożony i wymagający proces. Jednak końcowy efekt w postaci wymarzonego setupu, idealnie dostrojonego do preferencji i stylu gry, jest tego wart. Muzyka jazzowa i fusion zachwyca niesamowitymi brzmieniami perkusyjnymi, które możemy osiągnąć dysponując odpowiednimi instrumentami i dbając o każdy szczegół ich konfiguracji. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą w realizacji marzenia o własnym, profesjonalnym zestawie perkusyjnym do jazzu i fusion.

Najczęściej zadawane pytania

Do jazzu idealnie nadają się werble o średnicy 14 cali, natomiast w fusionie często stosuje się większe - 16-18 calowe. Ważny jest też materiał - drewno, mosiądz lub stal.

Podstawowy zestaw zwykle zawiera 1 talerz ride, 1-2 talerze crash i 1 talerz china. Dodatkowo można dodać mniejsze talerze effects. Ich liczba i rodzaje zależą od stylu gry.

Werble umieszczamy na wysokości bioder, talerze nieco wyżej. Odległość między instrumentami powinna umożliwiać wygodną grę. Ważne jest też odpowiednie nachylenie talerzy.

Poza standardowymi pałkami, warto dodać pedały, maczugi i szczotki. Przy montażu przydadzą się zaciski, śruby i narzędzia. Stojaki zapewnią stabilizację.

Werble stroimy przez dobór skór i ich naciąg. W talerzach regulujemy wysokość dźwięku przez wyginanie krawędzi. Ważna jest też regulacja napięcia talerzy i czyneli.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Roland FP 10 - Rozwiązanie dla Początkujących Pianistów | Pianino Cyfrowe
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
  5. Oryginalny uchwyt na gitarę - dekoracyjne i praktyczne mocowanie instrumentu na ścianie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły