Wydarzenia

Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up

Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak14.09.20239 min.
Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up

Muzyka towarzyszy nam niemal każdego dnia. Czy to w radiu samochodowym, podczas spaceru ze słuchawkami w uszach, czy też jako tło domowych porządków lub pracy. Dla wielu z nas stanowi ona inspirację i ważną część życia. Nic więc dziwnego, że koncerty ulubionych wykonawców są dla fanów prawdziwym świętem. W Polsce co roku odbywa się wiele imprez muzycznych, które przyciągają rzesze widzów. W 2022 roku fani mogą liczyć na prawdziwie gwiazdorskie line-upy.

Open'er Festival 2022 - gwiazdy rocka i muzyki alternatywnej

Open'er Festival to jeden z największych i najpopularniejszych festiwali muzycznych w Polsce. Organizowany jest od 2002 roku w Gdyni i przyciąga fanów z całego kraju oraz z zagranicy. Charakteryzuje się niezwykle zróżnicowanym line-upem, choć dominuje rock i muzyka alternatywna. W tym roku na scenie pojawią się gwiazdy światowego formatu, jak Red Hot Chili Peppers, Dua Lipa, The Killers, Twenty One Pilots czy Martin Garrix. Nie zabraknie też polskich akcentów - wystąpią m.in. Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło oraz Ralph Kaminski. Sceny Open'era tradycyjnie zlokalizowane będą na lotnisku w Gdyni-Kosakowie, a cała impreza potrwa 4 dni - od 29 czerwca do 2 lipca.

Headlinerzy tegorocznej edycji Open'er Festival

Tegoroczna, jubileuszowa 20. edycja festiwalu, zgromadzi plejadę światowych gwiazd ze sceny rockowej i alternatywnej. Największym hitem będzie z pewnością występ legendarnego zespołu Red Hot Chili Peppers. Ten amerykański kwartet to prawdziwi weterani rocka, którzy mają na koncie ponad 80 milionów sprzedanych płyt. Polscy fani czekali na ich koncert niemal dekadę. Równie mocno wyczekiwany jest występ brytyjskiej grupy The Killers, autorów takich przebojów jak "Mr Brightside" czy "Somebody Told Me". Z kolei duńsko-islandzki zespół Mew zagra mieszankę rocka alternatywnego i progresywnego. Headlinerami Open'era będą także Twenty One Pilots - amerykański duet łączący w swojej twórczości hip-hop, elektronikę i reggae. Ponadto na scenie pojawi się Martin Garrix - 25-letni DJ uznawany za jednego z najlepszych producentów muzyki elektronicznej młodego pokolenia.

Polscy artyści na Open'er Festival 2022

Oprócz zagranicznych gwiazd, na Open'erze zagra plejada polskich artystów reprezentujących różne gatunki. Bardzo wyczekiwany jest występ Daria Zawiałow - młodej wokalistki łączącej w swojej twórczości elektronikę, R'n'B i pop. Swoje największe hity, w tym "Helsinki" czy "Początek", wykona zapewne Dawid Podsiadło - jeden z najpopularniejszych obecnie polskich wykonawców. Pojawi się również Ralph Kaminski, który ma na koncie bardzo udane płyty "Morze" oraz "Kora". Ponadto zagrająMaria Peszek, Mrozu oraz polski raper Sokół. Nie zabraknie też reprezentantów młodego pokolenia - na scenie pojawią się m.in. Young Leosia, Jan-rapowanie oraz Kuba Karasiński.

Pol'and'Rock Festival 2022 - przegląd wykonawców rockowych

Pol'and'Rock Festival, wcześniej znany jako Przystanek Woodstock, to jedna z największych darmowych imprez muzycznych w Europie. Odbywa się nieprzerwanie od 1995 roku, tradycyjnie w pierwszym tygodniu wakacji. Gromadzi dziesiątki tysięcy fanów rocka, reggae i muzyki alternatywnej. W tym roku Pol'and'Rock odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia w Czaplinku. Na czterech scenach wystąpi kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

Zagraniczne gwiazdy Pol'and'Rock Festival 2022

Tegoroczną, 28. edycję festiwalu zdominują zagraniczni wykonawcy rockowi. Największymi gwiazdami będą The Exploited - legendarna szkocka grupa punkrockowa, która powstała już w 1979 roku. Zagrają też Skunk Anansie - brytyjski zespół łączący w swojej twórczości elementy rocka, punku i metalu. Ponadto na scenie pojawią się: Clawfinger - szwedzka formacja grająca rapcore, Jinjer - ukraińska grupa metalowa oraz polsko-szwedzki girlsband - Therion.

Polscy wykonawcy rockowi na Pol'and'Rock Festival

Mocną reprezentację będą mieli również polscy artyści rockowi. Wystąpi m.in. happysad - czołowy obecnie zespół grający rock alternatywny. Zagrają też Hunter - legenda polskiego heavy metalu oraz Luxtorpeda - formacja łącząca thrash metal z punkiem. Ponadto na scenie pojawią się: Łąki Łan - grający rocka z elementami electro, IRA - klasyczny polski rock oraz punkrockowy zespół - The Analogs. Nie zabraknie również przedstawicieli młodego pokolenia - zagrają m.in. Julka i Bovska oraz duet Sarii i Kuby.

Off Festival 2022 - najciekawsze koncerty i występy

Off Festival to wyjątkowa impreza organizowana w Katowicach od 2006 roku. Charakteryzuje się eklektycznym line-upem, na który składają się artyści grający muzykę alternatywną, indie, rock oraz elektronikę. W tym roku Off odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia na trzech scenach w Dolinie Trzech Stawów.

Zagraniczni headlinerzy Off Festival 2022

Tegoroczną edycję festiwalu zwieńczą koncerty uznanych artystów zagranicznych. Jedną z gwiazd będzie Iggy Pop - ikona rocka, lider legendarnych The Stooges. Wystąpi również London Grammar - brytyjskie trio grające mieszankę indie rocka i trip hopu. Off Festival będzie okazją do zobaczenia występu również takich wykonawców jak: Metronomy, Central Cee, Yves Tumor, oraz black midi.

Polscy artyści na Off Festival 2022

Mocna będzie również reprezentacja rodzimych wykonawców. W Dolinie Trzech Stawów zagra Daria Zawiałow, o której popularności może świadczyć nominacja do tegorocznych Fryderyków w aż 4 kategoriach. Wystąpią również: Dawid Podsiadło, Maria Peszek, Organek, Kwiat Jabłoni oraz polsko-amerykański duet - Baasch. Ponadto na mniejszych scenach zaprezentują się m.in.: Hubert Dobaczewski, misia furtak oraz duet SIKSA.

Audioriver 2022 - elektronika i taneczne brzmienia

Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up

Audioriver to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce. Odbywa się od 2002 roku w Płocku i co roku przyciąga rzesze fanów klubowych brzmień. Tegoroczna, jubileuszowa 20. odsłona imprezy odbędzie się w dniach 22-24 lipca nad Wisłą. Line-up, podobnie jak na poprzednich edycjach, stanowić będą gwiazdy elektroniki oraz wykonawcy reprezentujący klimaty EDM i tanecznego techno.

DJ-e techno i EDM

Gwiazdami tegorocznego Audioriver będą DJ-e grający intensywną, klubową elektronikę. Na scenie pojawi się m.in. legendarny Sven Väth, który od lat 80. XX w. wyznacza nowe trendy wśród twórców techno. Zagra również Tale Of Us - włoski duet doceniany za melancholijne brzmienia, które idealnie sprawdzają się na letnich festiwalach. Ponadto wystąpią tacy artyści jak: Boris Brejcha, Reinier Zonneveld, Mathame, Stephan Bodzin oraz Mind Against.

Polscy artyści elektroniczni na Audioriver

Mocno reprezentowana będzie również rodzima scena elektroniczna. Na festiwalu zagra m.in. Catz 'N Dogz - duet doceniany na arenie międzynarodowej za łączenie house'u z elementami disco. Pojawi się także KAS:ST - żeński duet grający progresywny techno oraz koncert Ralpha Kamińskiego w elektronicznych aranżacjach. Usłyszymy również: VTSS, Ul, Rafor, Kryzys, czy TDJ Wika.

Pozostali artyści na Audioriver 2022

Choć dominować będą brzmienia klubowe, w line-upie znalazła się też reprezentacja innych gatunków. Usłyszymy koncerty Pablopavo i Ludzików - czołowego przedstawiciela polskiej sceny alternatywnej oraz duetu Sariusy, grającego mieszankę folku i elektroniki. Ponadto na mniejszych scenach wystąpią wykonawcy hip-hopowi, m.in. Rasmentalism oraz Otsochodzi.

Up To Date Festival 2022 - różnorodny line-up

Up To Date Festival to stosunkowo młoda impreza - odbywa się od 2015 roku w Białymstoku. Charakteryzuje się zróżnicowanym line-upem, choć dominuje hip-hop, rap i muzyka elektroniczna. 11. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia na terenie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Największe gwiazdy polskiego hip-hopu

Głównymi gwiazdami tegorocznego Up To Date będą artyści hip-hopowi. Na scenie pojawi się m.in. Sokół - jeden z najbardziej uznanych i doświadczonych polskich raperów. Usłyszymy również koncert Otsochodzi, który w ostatnim czasie zdobył sporą popularność. Ponadto zagrają: Quebonafide, Malik Montana, SzpaK oraz rewelacyjny duet - Deys i Kękę. Fani usłyszą zarówno starsze kawałki, jak i najnowsze hity z ostatnich płyt wykonawców.

Zagraniczni raperzy na Up To Date Festival

Na festiwalu pojawią się również uznani zagraniczni przedstawiciele hip-hopu. Dużym wydarzeniem będzie koncert amerykańskiego rapera Tygę - wschodzącej gwiazdy tamtejszej sceny. Usłyszymy również występ niemieckiego artysty o pseudonimie RIN, który z powodzeniem łączy w swoich utworach hip-hop z pop punkiem. Ponadto na scenie pojawi się brytyjski duet Tion Wayne & ArrDee.

Przedstawiciele innych gatunków

Mimo dominacji hip-hopu, w line-upie Up To Date znalazła się również reprezentacja innych gatunków. Zagrają tu m.in. polskie zespoły LemON i Tabu. Usłyszymy też koncerty przedstawicieli sceny alternatywnej - duetu Sarii i Kuby oraz Kasi Lins. Ponadto wystąpią artyści elektroniczni - Miuosh i Stwory. Dla fanów rocka przygotowano koncert metalowej grupy Thy Disease.

Podsumowanie

Rok 2022 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla fanów muzyki live. Kalendarz festiwali w Polsce wypełniają nazwiska największych gwiazd ze sceny rockowej, hip-hopowej, elektronicznej i alternatywnej. Na Open'erze, Pol'and'Rocku i Off Festivalu wystąpią legendy gatunku obok młodych, obiecujących artystów. Audioriver i Up To Date przyciągną amatorów klubowych brzmień i hip-hopu. Różnorodne line-upy sprawiają, że każdy meloman znajdzie na festiwalach wydarzenia idealnie trafiające w jego gusta muzyczne. Pozostaje mieć nadzieję, że aura również dopisze i umożliwi niezapomniane koncertowe przeżycia.

Najczęstsze pytania

W tym roku na polskich festiwalach zagrają m.in. Red Hot Chili Peppers, The Killers, Twenty One Pilots, Iggy Pop, Martin Garrix, The Exploited, Skunk Anansie, Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow czy Quebonafide.

Najpopularniejsze festiwale organizowane będą w Gdyni (Open'er), Czaplinku (Pol'and'Rock), Katowicach (Off Festival), Płocku (Audioriver) i Białymstoku (Up To Date Festival).

Najważniejsze festiwale odbędą się w okresie wakacyjnym, od czerwca do sierpnia. Open'er - 29.06-2.07, Pol'and'Rock - 4-6.08, Off Festival - 5-7.08, Audioriver - 22-24.07, Up To Date - 12-14.08.

Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od imprezy i wybranej opcji. Np. na Open'era trzeba liczyć się z wydatkiem od ok. 300 do 700 zł. Pol'and'Rock jest imprezą darmową.

Na większe festiwale organizowane są dodatkowe połączenia autobusowe i kolejowe. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach poszczególnych imprez.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co zabrać ze sobą na festiwal muzyczny? Przewodnik
  2. Statywy na laptopa - który wybrać? Porównuj i wybierz najlepszy!
  3. Muzyczne gadżety i prezenty idealne na prezent dla melomana
  4. Układy perkusyjne w muzyce rockowej i metalowej
  5. Kampanie reklamowe Google Adwords Ads
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły