Polish Art Philharmonic

Młody, energiczny zespół, którego Dyrektorem Artystycznym od 2014 roku jest Maestro Michael Maciaszczyk. Siedzibą orkiestry są Myślenice, a dokładnie – Sala Widowiskowa Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu mieszcząca 450 osób. Dzięki doskonałemu zapleczu logistycznemu i wyśmienitej współpracy z MOKiS ten wspaniały zespół stale się rozwija i jest już rozpoznawalną marką nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Dowodem tego są znakomite recenzje krytyków muzycznych ukazujące się po każdym koncercie orkiestry.

Polish Art Philharmonic tworzą wykwalifikowani muzycy, dla których bardzo istotną sprawą jest zarówno wysoki poziom artystyczny, jak i więź emocjonalna gwarantująca wyjątkową atmosferę pracy orkiestry i pozwalająca na pełną identyfikację każdego artysty z zespołem i szczególnym miejscem, jakim są Myślenice.

Orkiestra koncertuje w swojej siedzibie oraz w wielu innych miejscach w całej Polsce, jest zapraszana na szereg imprez o randze międzynarodowej.

W roku 2015 wystąpiła w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Łańcucie wraz z Włodkiem Pawlikiem – zdobywcą nagrody Grammy Awards 2014 oraz na Festival dell’Arte w Wojanowie, w którym wzięła udział wraz z takimi zespołami jak: Filharmonicy Berlińscy, Filharmonicy Wiedeńscy i Filharmonicy Prascy. Orkiestra cyklicznie koncertuje także za granicą, otrzymując znakomite recenzje.

W roku 2016 ukazała się pierwsza płyta z udziałem Orkiestry – 4 Works 4 Orchestra zawierająca utwory symfoniczne Włodka Pawlika. Premiera płyty odbyła się w Filharmonii Szczecińskiej 26 czerwca 2016 r. Kompozycje utrwalone na płycie były prezentowane również podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju (2016 r.), gdzie z towarzyszeniem orkiestry wystąpili dwaj zdobywcy Grammy Awards – Włodek Pawlik i Gast Waltzing (Luksemburg). Najnowsza płyta zespołu – „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w mistrzowskim wykonaniu Michaela Maciaszczyka i Polish Art Philharmonic ukazała się w 2018 roku. Jej promocja miała miejsce jesienią 2018r. podczas Tournée w Polsce i w Niemczech.

 W mijającym sezonie orkiestra Polish Art Philharmonic dwukrotnie gościła na scenie Wiedeńskiego Musikverein, wykonując koncerty odbywające się pod patronatem prof. dr hab. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to jedyna polska orkiestra, która wciągu ostatnich dwóch lat pięciokrotnie zagościła na scenie tej prestiżowej sali koncertowej. Wystąpiła też kilkakrotnie w znakomitych salach koncertowych w Hamburgu (Laeiszhalle) i Dreźnie (Kulturpalast).Istotnym elementem pracy orkiestry jest dbałość o kulturę dźwięku oraz – tak istotną dla muzyki – dykcję różnorodnych języków światowej literatury muzycznej. Bardzo intensywna praca i zaangażowanie orkiestry przynoszą wyśmienite rezultaty artystyczne przyjmowane z wielkim entuzjazmem przez publiczność, w wypełnionych salach koncertowych. Kreowanie nowatorskich projektów, związanych z interdyscyplinarnym podejściem do sztuki, pozwala na poszukiwanie nowych wartości artystycznych z wybitnymi twórcami.

Potwierdzeniem wyśmienitej kondycji orkiestry jest fakt, iż zaproszenie do wspólnego muzykowania zostało przyjęte przez wspaniałych artystów o randze międzynarodowej takich jak: Volkhard Steude, Gili Schwarzman, Piotr Pławner, Robert Kabara, Edyta Piasecka, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Adam Zdunikowski, Stanisław Kuflyuk, prof. Peter Schmidl, Marek Szlezer, Włodek Pawlik, Guy Braunstein, Bernhard Heinrichs, Michael Maciaszczyk.