Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Już w starożytności ludzie wykorzystywali proste instrumenty, by wydobyć z nich dźwięki i rytmy. Z biegiem czasu powstawały coraz bardziej wyrafinowane instrumenty, a granie na nich stało się sztuką wymagającą wieloletniego treningu. Jednak są artyści, którzy nie poprzestają na opanowaniu gry na jednym instrumencie. Decydują się poszerzać swoje umiejętności i zgłębiać tajniki różnych instrumentów. Tacy wirtuozi, potrafiący grać na wielu instrumentach, noszą miano multiinstrumentalistów.
Różnorodność instrumentów
Multiinstrumentaliści opanowują zazwyczaj kilka, a niekiedy nawet kilkanaście instrumentów z różnych grup. Najczęściej są to:
Instrumenty strunowe
Do tej grupy zaliczamy m.in. gitary akustyczne i elektryczne, banjo, lutnie, harfy, skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy. Multiinstrumentaliści często grają zarówno na instrumentach szarpanych, jak i smyczkowych. Dzięki temu mogą z powodzeniem wykonywać utwory z różnych epok - od renesansowych suity po współczesny rock czy metal.
Instrumenty perkusyjne
W tej kategorii mieszczą się m.in. perkusja, zestawy perkusyjne, kotły, bębny, werble, woodblocki, kongi, marakasy, grzechotki i inne. Dzięki opanowaniu szerokiej gamy instrumentów perkusyjnych, multiinstrumentalista może zapewnić bogactwo brzmieniowe i rytmiczne swoim wykonaniom.
Instrumenty dęte
Są to m.in. trąbka, saksofon, puzon, flet, klarneci, oboa, fagot i inne. Instrumenty dęte wnoszą unikalny koloryt do brzmienia multiinstrumentalisty. Pozwalają też na improwizację i popisy solowe podczas koncertów.
Umiejętności i zdolności multiinstrumentalisty
Aby opanować różnorodne instrumenty, multiinstrumentalista musi posiadać szczególne predyspozycje i cechy. Należą do nich przede wszystkim:
Słuch muzyczny
Dobry słuch umożliwia rozpoznawanie wysokości dźwięków, ich barwy i natężenia. Pozwala też odróżniać poszczególne interwały i akordy. Wszystko to jest kluczowe przy nauce gry na nowym instrumencie.
Technika gry
Aby poprawnie operować różnymi instrumentami, multiinstrumentalista musi opanować specyficzną dla nich technikę. Inaczej gra się na gitarze, inaczej na saksofonie czy perkusji. Trzeba poznać sposoby wydobywania dźwięku, aplikowania, zmian pozycji itd.
Wyobraźnia i kreatywność
Twórcze myślenie pozwala ciekawie łączyć brzmienie różnych instrumentów i wykonywać niebanalne aranżacje. Multiinstrumentalista powinien mieć też zdolności improwizatorskie.
Występy na scenie
Zdolność gry na wielu instrumentach daje multiinstrumentaliście szerokie możliwości występów na scenie. Może on realizować się w formule:
Solowych koncertów
Wirtuoz może zaprezentować recital na kilku instrumentach, samodzielnie wykonując cały program. Daje to widzom okazję podziwiać jego wszechstronność.
Współpracy z zespołami
Multiinstrumentalista jest cennym wzmocnieniem dla różnych grup muzycznych. W zależności od potrzeb może grać na gitarze, saksofonie, perkusji itd. wzbogacając brzmienie zespołu.
Nagrań studyjnych
W studiu nagraniowym multiinstrumentalista może sam zarejestrować partie wielu instrumentów, oszczędzając na angażowaniu dodatkowych muzyków sesyjnych.
Nauka gry na wielu instrumentach
Opanowanie szerokiej gamy instrumentów wymaga od multiinstrumentalisty systematycznej pracy. Przydają się tu:
Indywidualna praktyka
Regularne, samodzielne ćwiczenie pozwala stopniowo rozwijać technikę gry i poszerzać repertuar. Wirtuoz musi poświęcać na to wiele godzin.
Kursy i szkolenia
Wiele można nauczyć się samodzielnie, ale profesjonalne kursy i warsztaty są dodatkowym wsparciem. Pozwalają szybciej opanować nowy instrument pod okiem eksperta.
Ćwiczenie różnych technik
Aby w pełni wykorzystać możliwości danego instrumentu, trzeba poznać jego specyfikę - sposoby wydobywania dźwięku, frazowania, artykulacji itp. Stąd potrzeba ćwiczeń uwzględniających te aspekty.
Wymagania zawodowe
Kariera multiinstrumentalisty wiąże się z pewnymi wymaganiami, takimi jak:
Różnorodny repertuar
Artysta powinien opanować szeroki wachlarz utworów z różnych stylów, by sprostać oczekiwaniom publiczności i zespołów, z którymi współpracuje.
Elastyczność i otwartość
Gotowość do grania w różnych składach i projektach oraz chęć eksperymentowania to cechy przydatne w tej branży.
Pasja i determinacja
Kluczowe jest oddanie muzyce i chęć nieustannego rozwoju. Tylko to pozwoli wytrwale zgłębiać tajniki kolejnych instrumentów.
Korzyści bycia multiinstrumentalistą
Wirtuozi instrumentów mają szereg profitów z posiadania wszechstronnych umiejętności. Należą do nich:
Rozwój umiejętności
Granie na wielu instrumentach pozwala lepiej zrozumieć muzykę i rozwija kreatywność.
Możliwość zatrudnienia
Wszechstronność zwiększa szanse multiinstrumentalisty na angaże i projekty z różnymi zespołami.
Satysfakcja twórcza
Możliwość wyrażania się poprzez wiele instrumentów daje ogromną radość i spełnienie artystyczne.
Podsumowując, multiinstrumentaliści to wyjątkowi artyści łączący talent, pasję i ciężką pracę. Dzięki temu mogą cieszyć się bogactwem ekspresji i realizować się muzycznie na wielu płaszczyznach. Ich wszechstronność wzbudza podziw i stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń muzyków.
Podsumowanie
Multiinstrumentaliści to prawdziwi wirtuozi instrumentów, łączący gruntowne umiejętności z niezwykłą wszechstronnością. Aby opanować różnorodne instrumenty, muszą oni wykazać się szczególnymi zdolnościami, w tym dobrym słuchem, techniką i kreatywnością. Granie na wielu instrumentach otwiera przed nimi szerokie możliwości występów i nagrań. Jest to jednak żmudna droga wymagająca samodyscypliny i determinacji. Wysiłek ten procentuje jednak w postaci satysfakcji artystycznej i rozwoju umiejętności. Dzięki temu multiinstrumentaliści wzbogacają świat muzyki i stanowią inspirację dla przyszłych pokoleń artystów.