Małgorzata Chodakowska

Muza Mecenatu –  statuetka przyznawana od II edycji Festiwalu, wybitnym postaciom niosącym bezinteresownie wsparcie kulturze i sztuce.

Małgorzata Chodakowska (ur. 9 maja 1965 w Łodzi) – polska rzeźbiarka, od roku 1991 mieszkająca i tworząca w Dreźnie. Małgorzata Chodakowska uczęszczała od roku 1980 do liceum plastycznego w Łodzi. W roku 1985 rozpoczęła studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką prof. Jana Kucza. Od roku 1988 kontynuowała studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. We wrześniu 1989 poznała w Tatrach konstruktora maszyn Klausa Zimmerlinga i w następnym roku została jego żoną. Oboje zamieszkali w Dreźnie, lecz Małgorzata musiała udać się do Wiednia dla ukończenia studiów. Jej małżonek znalazł pracę praktykanta w ekologicznej winnicy w dolinie Wachau. Małgorzata Chodakowska ukończyła studia w pracowni prof. Bruno Gironkoli, uzyskując dyplom z nagroda mistrzowską. Od roku 1991 powróciła do Drezna, gdzie pracuje jako niezależna artystka.

W poszukiwaniu inspiracji Małgorzata Chodakowska odbyła podróże do Portugalii, Egiptu i Kambodży. Niechętnie rozstaje się ze swoimi rzeźbami, na sprzedaż przeznacza powtarzalne odlewy z brązu, zaś rzeźby wyżłobione w pniach drzew zachowuje w pracowni. Charakterystyczne dla jej twórczości są „Stammfrauen“, rzeźby nadnaturalnej wielkości, powstałe z pni drzew. Rzeźbi w drewnie lipy, gruszy, wiśni i dębu, od roku 2010 także jesionu. Posługuje się dłutem i drewnianym młotkiem. Niektóre rzeźby powleka farbami akrylowymi. Od czasu podróży do Egiptu tworzy też w złocie. Na początku lat dziewięćdziesiątych tworzyła rzeźby w cynie i szkle, od połowy lat dziewięćdziesiątych w brązie.