Hasmik Sahakyan

Hasmik Sahakyan, Sopran. Absolwentka studiów magisterskich w klasie prof.zw. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwentka studiów licencjackich w klasie dr hab. Marka Rzepki w Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalnoaktorskim.

Urodzona w Yerewanie, mieszkająca 17 lat w Polsce. W roku 2011 ukończyła Szkołę muzyczną II stopnia im. Artura Malawskiego w Przemyślu, również na wydziale wokalnym w klasie Agnieszki Kołodziejczyk. Studiowała edukację muzyczną na Instytucie Muzycznym w Rzeszowie. Uczestniczka kursów: Christiana Elssnera, Ihora Kushplera, Jan Balarin, Iwony Sobotka, Doris Cross, Ryszarda Cieśli, Piotra Kusiewicza, Ryszarda Karczykowskiego, Mariusza Kwietnia, Ewy Podleś.

Finalistka XVII Międzynarodowego konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu. Zdobywczyni I nagrody II Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach, nagrody Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie w Drezdenku. Laureatka II miejsca na Międzynarodowym Konkursie „Złote Głosy” w Warszawie. Zdobywczyni wyróżnienia w konkursie XV „W kręgu Muzyki słowiańskiej” w Katowicach, oraz finalistka oraz laureatka nagród specjalnych w V Konkursu im Jana Kiepury w Krynicy Zdrój. Odtwórczyni roli Suzanny (Wesele Figara), Fiordiligi (Cosi Fan tutte), Paminy (Czarodziejski Flet) W.A.Mozarta w spektaklu „Mozart Innamorato”– inscenizowane fragmenty oper, w ramach XI Festiwalu Bosa Antica na Sardynii. Uczestniczka 55. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdrój w prawykonaniu „Koncert Pieśni Stanisława Moniuszki do wierszy m. in. Goethego, Moore’a, de Berangera w oryginalnej wersji językowej oraz polskich poetów w tłumaczeniach na język niemiecki, francuski i rosyjski”.

Odtwórczyni roli „ONA” w spektaklu, Opery Modern „Psalm”. Wcieliła się w rolę Fiordiligi w operze „Cosi Fan tutte” W.A.Mozarta w Operze Kameralnej. Współpracowała z orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej. Brała udział w Muzycznym festiwalu w Łańcucie oraz „Świat Mistrza Beksińskiego”– Requiem A.Schnittke. W 2014 roku debiutowała w roli Łucji na deskach teatru Opery Kameralnej w Warszawie w operze Karola Kurpińskiego „Zamek na Czorsztynie”. Sopran o wyjątkowo ciemnej barwie i nieprzeciętnych górach. Predysponuje ją do wykonywania dzieł muzyki kompozytorów takich jak: G.Verdi, G.Puccini, V.Bellini, S.Moniuszko, G.Bizet. Dodatkowym atutem jest plastyczność głosu, która umożliwia wykonywanie sopranistce partii począwszy od dzieł barokowych po współczesne.