Dominika Peszko

Pianistka, kameralistka, korepetytorka. Doktor sztuk muzycznych. Laureatka nagród na konkursach solowych i kameralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011).

Studia muzyczne ukończyła w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula oraz w klasie kameralistyki prof. Janiny Baster i prof. Janiny Romańskiej-Werner. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u światowej sławy pianistów, jak m.in. Paul Badura-Skoda, Kevin Kenner, Boris Berman, Dina Yoffe. Aktualnie kształtuje swoją pianistykę pod kierunkiem Eytana Pessena w Akademii Operowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

W 2017 r. obroniła pracę doktorską pt. „Przemiany stylu kompozytorskiego Beli Bartoka i ich wpływ na kształtowanie interpretacji w reprezentatywnie wybranych dziełach fortepianowych. Od idei kompozytora po kreację artystyczną”, stanowiącą ukoronowanie wieloletniej fascynacji pianistki muzyką Bartoka i pracy nad jego twórczością na fortepian solo. W repertuarze solowym pianistki znajdują się zarówno utwory należące do kanonu literatury fortepianowej, jak i dzieła kompozytorów naszych czasów. Jako solistka Dominika Peszko koncertowała w Narodowej Filharmonii Białoruskiej w Mińsku, Międzynarodowym Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Opolskiej. Dorobek koncertowy Dominiki Peszko obejmuje także prawykonanie muzyki eksperymentalnej, nierzadko z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Pianistka jest członkinią stowarzyszenia wykonawców muzyki współczesnej Muzyka Centrum. W 2015 r. krakowski kompozytor Franciszek Araszkiewicz zadedykował pianistce koncert fortepianowy “Monoliths 2:3:5”. Jako kameralistka koncertowała w wielu krajach Europy oraz Republice Południowej Afryki. W sposób wyjątkowy pianistka upodobała sobie lirykę wokalną i współpracę ze śpiewakami w roli korepetytora-coacha wokalistów. Współpracując ze śpiewakami prowadzi aktywną działalność koncertową, a także towarzyszy im podczas występów na krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych. W 2013 r. rozpoczęła pracę na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianista-korepetytor. W 2017 roku została uhonorowana Nagrodą Specjalną dla Najlepszego Pianisty podczas XIX Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji.

Od 2015 r. Dominika Peszko jest beneficjentką Programu Kształcenia Młodych Talentów–Akademii Operowej Teatru Wielkiego–Opery Narodowej w Warszawie, który specjalizuje pianistów w pracy ze śpiewakami oraz umożliwia zdobycie wiedzy i doświadczenia istotnego dla zawodu korepetytora–coacha wokalistów. Podczas warsztatów Akademii Operowej Dominika Peszko pracowała pod kierunkiem Izabelli Kłosińskiej, Anny Marchwińskiej, Olgi Pasiecznik, Ewy Podleś, Jerzego Marchwińskiego, Eytana Pessena, Matthiasa Rexrotha, Neila Shicoffa i innych.