Muzyka

Młode wokalistki, które warto obserwować w 2022 roku

Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak16.09.20237 min.
Młode wokalistki, które warto obserwować w 2022 roku

Muzyka wokalna od zawsze fascynowała słuchaczy. Niezależnie od epoki, fani chętnie wsłuchują się w głosy utalentowanych artystek, które potrafią poruszyć słuchacza i dotrzeć do jego wnętrza. Rok 2022 obfitował w ciekawe debiuty młodych wokalistek reprezentujących różne gatunki muzyczne. Odkryć wartych uwagi było wiele.

Wokalistki popowe warte uwagi

Billie Eilish i jej mroczny styl

Billie Eilish to amerykańska wokalistka, która w wieku zaledwie 17 lat podbiła listy przebojów na całym świecie. Jej styl muzyczny to połączenie elektroniki, trapu i popu. Charakterystyczny, głęboki wokal Eilish i mroczna estetyka sprawiają, że wyróżnia się na tle rówieśniczek. W 2022 roku wydała drugi studyjny album "Happier Than Ever", który utrzymany jest w podobnym klimacie co debiutancka płyta "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?". Mimo młodego wieku, Eilish udało się wykreować rozpoznawalny, oryginalny styl.

Olivia Rodrigo i przeboje z albumu "Sour"

Kolejną młodą gwiazdą popu jest Olivia Rodrigo. Jej debiutancki album "Sour" z 2021 roku przyniósł przeboje "Drivers License", "Good 4 U" i "Deja Vu", które podbiły listy przebojów. Rodrigo łączy w swojej twórczości pop, rock i brzmienia z pogranicza punku. Choć jej kariera dopiero się rozpoczęła, już zdążyła zdobyć trzy nagrody Grammy. Olivia Rodrigo pisze bardzo osobiste teksty o złamanym sercu i rozstaniach - tematy bliskie młodym słuchaczom, z którymi łatwo się utożsamić.

Griff i jej soulowy głos

Brytyjska wokalistka Griff w ciągu zaledwie kilku miesięcy z mało znanej artystki stała się jednym z najgorętszych nazwisk na brytyjskiej scenie muzycznej. Jej utwór "Black Hole" został wybrany "Piosenką Lata" przez stację BBC Radio 1. Griff fascynuje głębokim, soulowym głosem, a jej utwory balansują pomiędzy popem, R&B i folkiem. Wokalistka zaskakuje dojrzałością i ujmującą szczerością tekstów, choć dopiero co skończyła 20 lat. Rok 2022 może przynieść jej międzynarodowy przełom.

Młode gwiazdy muzyki alternatywnej

Girl in Red i feministyczny rock

Marie Ulven, znana jako Girl in Red, to norweska piosenkarka i autorka tekstów, która zyskała popularność dzięki publikowaniu utworów w serwisie SoundCloud. Jej muzyka to mieszanka rocka, popu i elektroniki z bardzo osobistymi, szczerymi tekstami o miłości i problemach młodych osób. Działalność Girl in Red ma też wymiar aktywizmu - artystka otwarcie mówi o swojej orientacji, walcząc o prawa osób LGBTQ+. Jej debiutancki album "If I Could Make It Go Quiet" z 2021 roku zebrał bardzo dobre recenzje.

Beabadoobee i rock z elementami popu

Beabadoobee, czyli Beatrice Kristi Laus, to młoda wokalistka pochodzenia filipińskiego, która stawia na rockowe brzmienia z domieszką popu i elementów muzyki lat 90. Jej utwory często opowiadają o problemach nastolatków: samotności, tęsknocie i poszukiwaniu siebie. Mimo młodego wieku artystka wydała już dwa albumy studyjne: "Fake It Flowers" (2020) i "Beatopia" (2022). Cechuje ją charyzmatyczny wokal i umiejętność pisania chwytliwych melodii.

Willow i jej psychodeliczny folk

Córka sławnych aktorów Willa Smitha i Jady Pinkett Smith wkroczyła na muzyczną ścieżkę w wieku zaledwie 10 lat. Obecnie 21-letnia Willow stawia na mieszankę psychodelicznego folku, R&B i popu. Jej światowe przeboje to "Wait a Minute!" i "Whip My Hair". W 2021 roku Willow wydała album "lately I feel EVERYTHING", na którym gościnnie pojawili się Travis Barker i Avril Lavigne. Jej muzyka zaskakuje dojrzałością jak na tak młodą artystkę.

Wokalistki reprezentujące polską scenę

Daria Zawiałow i elektroniczny pop

Daria Zawiałow to obiecująca polska wokalistka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Jej styl to połączenie elektronicznej muzyki tanecznej z ekscentrycznym popem. Daria Zawiałow porusza w swoich tekstach tematy bliskie młodym: miłość, rozstania, samorealizacja. Jej debiutancki album "Helsinki" zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków i fanów. Wokalistka z powodzeniem łączy karierę solową z gościnnymi występami u boku innych artystów polskiej sceny alternatywnej. Więcej o młodych talentach muzycznych można przeczytać na stronie vizjer - filmy seriale online.

Misia Furtak i jej oniryczne brzmienia

Misia Furtak to polska wokalistka jazzowa, autorka tekstów i kompozytorka. Jej niezwykły, chrypliwy głos i wyjątkowe brzmienia porównywane były do takich artystek jak Anna Maria Jopek czy Urszula Dudziak. Misia Furtak sięga po jazz, trip hop i brzmienia elektroniczne, tworząc muzykę oniryczną, filmową i magiczną. Jej ostatni album studyjny "Wiatr" ukazał się w 2021 roku. Choć ma dopiero 28 lat, Furtak należy już do najciekawszych postaci rodzimej sceny jazzowej i alternatywnej.

Karaś/Rogucki i mocny głos

Duet Karaś/Rogucki tworzą dwie młode polskie wokalistki - Natalia Karaś i Katarzyna Rogucka. Panie połączyły siły w 2020 roku, zaskakując fanów mocnymi głosami, rockową energią i charyzmą. Ich utwory balansują pomiędzy rockiem, soulem i bluesem. Natalia i Kasia śpiewają zarówno wspólnie, jak i solo, uzupełniając się na scenie. Mimo krótkiego stażu duet zdobył już uznanie krytyków i fanów, a ich debiutancki album studyjny może okazać się jedną z najciekawszych płyt 2022 roku na polskim rynku muzycznym.

Wschodzące talenty r&b i soulu

Młode wokalistki, które warto obserwować w 2022 roku

SZA i melancholijny neo-soul

SZA, czyli Solána Imani Rowe, to amerykańska wokalistka R&B, której styl określany jest jako melancholijny neo-soul. Jej ciepły, wyjątkowy głos, w połączeniu z osobistymi tekstami o złamanych sercach, sprawiają, że słuchacze łatwo się z nią utożsamiają. SZA zyskała rozpoznawalność dzięki świetnie przyjętemu albumowi "Ctrl" z 2017 roku. W 2022 roku wydała wyczekiwany drugi album studyjny zatytułowany po prostu "SZA". Znajdują się na nim przeboje "Shirt" i "Blind", które podbiły listy przebojów.

Summer Walker i klimat oldschoolowego R&B

25-letnia Summer Walker to obiecująca wokalistka R&B, której styl nawiązuje do oldschoolowych brzmień gatunku. Jej ciepły wokal, melodyjne utwory i teksty o związkach trafiają w gusta słuchaczy. Debiutancki album Summer Walker z 2019 roku, zatytułowany "Over It", okazał się wielkim sukcesem komercyjnym w USA. Krytycy chwalą ją za umiejętność tworzenia nostalgicznych, ale ponadczasowych melodii. Biorąc pod uwagę młody wiek, przed Summer Walker z pewnością jeszcze długa i owocna kariera.

Jorja Smith i wpływy muzyki lat 90.

Brytyjska wokalistka Jorja Smith zadebiutowała w 2016 roku, mając zaledwie 19 lat. Jej styl to połączenie R&B, soul, jazzu i hip-hopu z wyraźnymi wpływami muzyki lat 90. Jorja Smith wyróżnia się charakterystycznym, ciepłym głosem i umiejętnością pisania chwytliwych melodii. Jej debiutancki album studyjny "Lost & Found" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków w 2018 roku. Smith współpracowała już z takimi artystami jak Drake, Stormzy czy Kali Uchis. W 2022 roku możemy spodziewać się kolejnego albumu tej utalentowanej wokalistki.

Młoda fala world music i reggae

Naaz i połączenie indie z muzyką hinduską

Naaz Mohammadi to młoda wokalistka pochodzenia irańskiego, która stworzyła wyjątkową mieszankę brzmień indie z tradycyjną muzyką perską. Jej pierwszy album "Bits of Naaz" ukazał się w 2018 roku i zdobył uznanie słuchaczy w Niemczech. Naaz wyróżnia się charyzmatycznym, ekspresyjnym głosem i bardzo osobistymi tekstami w językach perskim oraz angielskim. Artystka łączy wątki z własnej biografii uchodźcy z uniwersalnym przesłaniem o miłości i akceptacji. Jej kariera nabiera tempa, a Naaz z pewnością jest "gwiazdą wschodzącą" world music.

Jain i urok francuskiego world music

Jain (Jeanne Louise Galice) to młoda wokalistka z Francji, która tworzy muzykę world music z domieszką folku, reggae i popu. Jej utwory cechuje lekkość, taneczne rytmy i optymizm. Dodatkowym walorem jest charyzmatyczny wokal Jain w języku francuskim. Sukces przyszedł do niej już w wieku 23 lat za sprawą przeboju "Makeba" z 2016 roku. Od tamtej pory Jain koncertuje po całym świecie, a jej klipy gromadzą miliony wyświetleń w internecie. W 2022 roku możemy spodziewać się trzeciego albumu studyjnego tej utalentowanej artystki.

Hollie Cook i klimaty reggae

Córka słynnego perkusisty zespołu Sex Pistols, Hollie Cook, ruszyła własną ścieżką muzyczną w wieku zaledwie 20 lat. Jej styl to połączenie reggae z elementami dubu, folku i popu. Hollie Cook sięga po spokojne, melancholijne brzmienia, które hipnotyzują i relaksują słuchacza. Do tej pory wydała cztery albumy studyjne, z których ostatni - "Vessel of Love" ukazał się w 2018 roku. Choć ma dopiero 31 lat, Cook uważana jest za jedną z najciekawszych postaci brytyjskiej sceny reggae.

Wokalistki łączące gatunki

Rosalía i flamenco pop

Rosalía to hiszpańska wokalistka, która w baśniowy sposób łączy tradycyjne flamenco z nowoczesnym popem i muzyką elektroniczną. Jej trzeci album "Motomami" z 2022

Podsumowanie

Rok 2022 obfitował w ciekawe debiuty oraz nowe wydawnictwa młodych, utalentowanych wokalistek z całego świata. Przedstawicielki różnych gatunków - od popu, przez rock i R&B, po world music - zachwyciły słuchaczy charyzmatycznymi głosami, chwytliwymi melodiami i dobrze napisanymi tekstami. Niektóre z nich, jak Billie Eilish czy Olivia Rodrigo, stały się już międzynarodowymi gwiazdami. Inne, jak polskie Daria Zawiałow i Misia Furtak, z powodzeniem podbijają rodzimą scenę muzyczną. Choć wiele z tych artystek dopiero debiutuje, ich potencjał zapowiada długą i owocną karierę. Z niecierpliwością oczekujemy, co przyniosą dalsze lata i jakie nowe talenty ujawnią się w świecie wokalistek.

Najczęstsze pytania

Największą popularnością wśród młodych cieszą się obecnie Billie Eilish, Olivia Rodrigo, girl in red i Beabadoobee. Ich twórczość dotyka problemów bliskich nastolatkom i młodym dorosłym.

W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się Daria Zawiałow, Misia Furtak oraz duet Karaś/Rogucki. Wszystkie te artystki mają ogromny potencjał i z pewnością jeszcze wiele do zaoferowania polskiej scenie muzycznej.

Obecnie najpopularniejsze wśród młodych wokalistek są pop, r&b, rock oraz takie gatunki jak folk, reggae i muzyka elektroniczna. Częste jest łączenie stylistyk i tworzenie interesujących fuzji.

Teksty młodych wokalistek dotykają zazwyczaj problemów bliskich ich rówieśnikom: miłości, rozstań, samotności, poszukiwania siebie i walki o akceptację. Poruszają uniwersalne uczucia w sposób szczery i bezpośredni.

Najłatwiej znaleźć utwory młodych artystek w serwisach streamingowych takich jak Spotify, Youtube czy Soundcloud. Warto też śledzić ich profile w mediach społecznościowych i kanały w serwisie Youtube, gdzie często publikują nowe materiały.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Altówka - wyjątkowy instrument smyczkowy o ciepłym brzmieniu
  5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły