Muzyka

Teledyski muzyczne, które przeszły do historii

Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak21.09.20237 min.
Teledyski muzyczne, które przeszły do historii

Teledyski od zawsze odgrywały ważną rolę w promocji i sukcesie piosenek. Niektóre wideoklipy na trwałe zapisały się w historii muzyki popkultury, wyznaczając nowe trendy lub wzbudzając kontrowersje. Przypomnijmy sobie najbardziej kultowe i przełomowe teledyski na przestrzeni dekad, które na zawsze zmieniły oblicze tej formy sztuki.

Kultowe teledyski lat 80. XX wieku

Thriller Michaela Jacksona - przełomowy wideoklip

Wyreżyserowany przez Johna Landisa w 1983 roku teledysk do utworu Thriller uznawany jest za prawdziwą ikonę lat 80. Jego budżet sięgnął 900 tys. dolarów, co jak na tamte czasy było kwotą astronomiczną. Efektem było dzieło trwające prawie 14 minut, łączące elementy horroru, musicalu i choreografii. Teledysk jako pierwszy trafił do muzeum sztuki nowoczesnej MoMA, a jego choreografia stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów popkultury.

Girls Just Want To Have Fun Cyndi Lauper - feministyczny przekaz

W teledysku z 1983 roku Cyndi Lauper bawi się kolorami i przebraniami, tańcząc z grupą ekscentrycznych przyjaciół. Wideoklip niesie radosny, feministyczny przekaz o prawie kobiet do zabawy i celebrowania swojej niezależności. Stał się hymnem girl power, który przetarł szlaki dla następnych pokoleń artystek.

Take On Me zespołu A-ha - innowacyjna animacja

Norweski zespół A-ha zrewolucjonizował sztukę teledysku dzięki pionierskiemu połączeniu animacji i aktorstwa. Bohaterowie przechodzą płynnie między światem rysunkowym a realnym, co było możliwe dzięki nowatorskiej na ówczesne czasy technice rotoskopii. Take On Me bije rekordy popularności, a jego teledysk uznawany jest za jeden z najbardziej kreatywnych w historii.

Przebojowe wideoklipy z lat 90.

...Baby One More Time Britney Spears - kontrowersyjny wizerunek

Debiutancki teledysk nastoletniej wówczas Britney Spears z 1998 roku wywołał skandal seksualizacją wizerunku młodej gwiazdy. Krótka spódniczka i rozpuszczone włosy szybko stały się znakiem rozpoznawczym Britney i zapoczątkowały erę prowokacyjnych teledysków. Mimo kontrowersji, Baby One More Time pozostaje jednym z najbardziej kultowych wideoklipów w historii.

Scream Michaela Jacksona - futurystyczne efekty specjalne

Sci-fi w klimacie końca XX wieku - teledysk do duetu Michaela Jacksona i siostry Janet łączy taneczne popisy z efektami specjalnymi, które były prawdziwym przełomem jak na 1995 rok. Koszt produkcji sięgnął aż 7 milionów dolarów, co uczyniło Scream najdroższym wideoklipem w historii. Efektem jest futurystyczna, kinowa wręcz opowieść z elementami horroru.

Smells Like Teen Spirit Nirvany - manifest grunge'owej kontestacji

Minimalistyczny, czarno-biały teledysk do przeboju Nirvany uwiecznił buntowniczy duch epoki grunge. Widzimy w nim zespół grający na koncercie przed ekstatyczną publicznością, która demoluje scenę. Ten surowy, rozedrgany klip stał się symbolem rockowej kontestacji lat 90. i objawieniem nowej generacji młodych.

Ponadczasowe teledyski XXI wieku

Bad Romance Lady Gagi - ekstrawagancka stylistyka

Klip do przeboju Bad Romance ugruntował status Lady Gagi jako królowej kontrowersji i ekstrawagancji. Mroczna stylistyka nawiązuje do estetyki futurystycznego horroru. Gaga występuje w kilku odważnych, bizarnych kreacjach, które na trwałe zapisały się w modzie i symbolice artystki. Teledysk zdobył aż 7 statuetek MTV VMA.

This Love Maroon 5 - romantyczna opowieść

Pastelowe barwy, zwiewne zasłony i kwiaty - teledysk do ballady This Love z 2004 roku opowiada wzruszającą historię miłosną, która dobiega końca. Lider zespołu Adam Levine śpiewa w pustym apartamencie, wspominając niedawne szczęście. Melancholijny, estetyczny wideoklip na długo pozostaje w pamięci fanów.

...Ups!...I Did It Again Britney Spears - kontrowersyjne nawiązania

W klipie z 2000 roku Britney Spears kontynuuje prowokacyjną stylistykę z teledysku Baby One More Time. Tym razem kontrowersje wzbudza skórzany, czerwony kombinezon i taniec z pitbullami na smyczach. Teledysk porywa kosmiczną scenerią i nawiązaniami do mitologii greckiej. Kolejny przebój, który na zawsze odmienił wizerunek młodej gwiazdy.

Polskie teledyski z historii

Teledyski muzyczne, które przeszły do historii

Czekam Cyndi - ucieczka w świat marzeń

Oniryczny teledysk z 1983 roku przenosi Cyndi w świat fantazji, który miał być ucieczką od szarej peerelowskiej rzeczywistości. Na tle charakterystycznej zabudowy stolicy przewijają się kolorowe postaci, a piosenkarka unosi się w powietrzu niczym czarodziejka. Teledysk z mocnym metaforycznym przesłaniem pozostaje kultowy do dziś.

Mniej niż zero O.N.A. - bunt młodzieży lat 90.

Czarno-biały wideoklip do hitu zespołu O.N.A. uchwycił klimat buntu młodego pokolenia pierwszej połowy lat 90. Widzimy młodych ludzi demonstrujących przeciwko zastanej rzeczywistości, co oddawało ich pragnienie zmiany i wolności. Teledysk na zawsze pozostanie symbolem rockowej kontestacji tamtych lat.

Nie pytaj o Polskę Kult - symbolika patriotyczna

W teledysku z 1991 roku Kult nawiązuje do polskiej historii i tradycji. Lider grupy Kazik Staszewski przemierza ulice Warszawy, mijając charakterystyczne miejsca i postaci. Pojawiają się liczne symbole narodowe, a także odniesienia do PRL-u. Klip stał się swego rodzaju rozliczeniem z przeszłością.

Wideoklipy, które zszokowały

Like a Prayer Madonny - obraza uczuć religijnych

Teledysk do przeboju Like a Prayer z 1989 roku wywołał skandal z powodu kontrowersyjnych odniesień religijnych. Kreacja Madonny jako świętej czy pocałunek z czarnoskórym świętym oburzyły Watykan. Pomimo bojkotu i zakazu emisji, wideoklip na zawsze odmienił wizerunek Madonny i zapewnił jej status ikony popkultury.

Relax zespołu Frankie Goes to Hollywood - prowokacyjna erotyka

Ten kontrowersyjny wideoklip z 1983 roku przeszedł do historii ze względu na jawne odwołania erotyczne, w tym homoseksualne. Teledysk został zakazany we wszystkich stacjach telewizyjnych, jednak undergroundowy status tylko przyczynił się do jego popularności. Dziś Relax uznawany jest za jeden z najbardziej prowokacyjnych teledysków w historii.

Black or White Michaela Jacksona - kontrowersyjna choreografia

Mimo iż większość teledysku przedstawiała zgodne współistnienie różnych kultur, to jego końcówka z taneczną sceną wywołała oburzenie brutalnością i sugestywnym erotyzmem. Kontrowersyjny fragment został usunięty, jednak skandal przyczynił się do niesłabnącej popularności utworu i statusu ikonicznego wideoklipu.

Teledyski z największą liczbą wyświetleń

Despacito Luisa Fonsiego - rekord YouTube

Wakacyjny klimat, taneczne rytmy i udział Justin Timberlake'a - teledysk Despacito z 2017 roku podbił serca słuchaczy na całym świecie. Na YouTube uzbierał dotąd ponad 7,7 miliarda wyświetleń, co czyni go najpopularniejszym teledyskiem w historii. Wywołał prawdziwą falę zainteresowania muzyką latynoską.

Shape of You Eda Sheerana - ponad 5 miliardów odtworzeń

Prosty w formie wideoklip ukazuje Eda Sheerana tańczącego na tle zmieniających się lokacji. Mimo braku fabuły, przebojowy utwór i charyzma artysty przyciągnęły do teledysku ponad 5 miliardów widzów, dzięki czemu plasuje się on w czołówce najpopularniejszych w historii.

Gangnam Style PSY - fenomen viralowy

Gangnam Style to prawdziwy fenomen viralowy, który w 2012 roku podbił cały Internet. taniec "konika" stał się globalnym memem, a teledysk notował miliardy odtworzeń. Dziś ma ich ponad 4 miliardy, co potwierdza jego status jako jednego z najbardziej kultowych klipów w Sieci.

Podsumowanie

Przegląd najsłynniejszych teledysków na przestrzeni lat pokazuje, jak wielki wpływ miały one na rozwój muzyki pop i wizualnej stylistyki. Niektóre wideoklipy na zawsze odmieniły oblicze tej formy sztuki, wprowadzając nowatorskie rozwiązania i łamiąc obowiązujące tabu. Inne zapisały się w pamięci widzów dzięki chwytliwym melodiom, charyzmatycznym artystom lub kontrowersyjnym wątkom. Teledyski potrafią skupić naszą uwagę, poruszyć wyobraźnię i sprawić, byśmy na nowo zakochali się w muzyce. Dlatego mają szansę na nieśmiertelność - przechodząc do historii, wciąż będą oglądane i podziwiane przez nowe pokolenia.

Najczęstsze pytania

Najdroższym teledyskiem w historii pozostaje "Scream" Michaela Jacksona z 1995 roku. Jego produkcja pochłonęła aż 7 milionów dolarów.

Najpopularniejszym teledyskiem na YouTube jest "Despacito" Luisa Fonsiego z 2017 roku. Ma on ponad 7,7 miliarda wyświetleń i wciąż bije rekordy popularności.

Jako pierwszy teledysk w historii, który znalazł się w zbiorach muzeum sztuki nowoczesnej, jest "Thriller" Michaela Jacksona.

Królową kontrowersji była zwłaszcza w latach 90. Britney Spears, której teledyski wielokrotnie wywoływały skandale i oburzenie.

Młodzieżowy bunt lat 90. uwiecznił teledysk "Mniej niż zero" grupy O.N.A., ukazujący demonstracje kontestującej młodzieży.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
  5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły