Muzyka

Gitarzyści rockowi, którzy zmienili historię muzyki

Ania Cieślak19 września 20239 min
Gitarzyści rockowi, którzy zmienili historię muzyki

Gitara elektryczna od zawsze była nieodłącznym elementem rocka. To właśnie jej charakterystyczny, mocny dźwięk oraz energetyczne riffy i solówki nadają rockowi to niepowtarzalne brzmienie. Na przestrzeni dekad wielu gitarzystów rockowych wpisało się na stałe w historię tego gatunku, wnosząc nowatorskie techniki gry, niesamowitą charyzmę i styl, który na zawsze zmienił oblicze rocka. Oto najważniejsi z nich.

Pionierzy rock and rolla

Chuck Berry - ojciec gitarowego rocka

Chuck Berry uznawany jest za jednego z ojców rock and rolla i głównego precursora rockowej gry na gitarze. W latach 50. XX wieku wprowadził charakterystyczny, oparty na muzyce bluesowej styl gry, wykorzystujący mocno zniekształcony dźwięk i techniki takie jak bending struny. Jego utwory, takie jak "Johnny B. Goode" czy "Roll Over Beethoven" stały się fundamentem nowego gatunku i inspiracją dla późniejszych gitarzystów. Berry grał na gitarze Gibson ES-350T. Jego styl cechował się niezwykłą rytmicznością, dynamiką i żywiołowością.

Jimmy Page - mistrz riffów

Jimmy Page, gitarzysta zespołu Led Zeppelin, to prawdziwy virtuoz gitary i jeden z największych gitarowych innowatorów w historii rocka. Stał się słynny dzięki niezwykle chwytliwym riffom, które do dziś są kolokwialnie nazywane "page'owskimi". Jego niesamowita technika, wirtuozeria i niebanalne podejście do solówek na zawsze zmieniły sposób, w jaki grasz się na gitarze rockowej. Do swoich najsłynniejszych dokonań można zaliczyć riffy z takich utworów, jak "Whole Lotta Love", "Kashmir" czy "Stairway to Heaven".

Jimi Hendrix - wirtuoz gitary

Uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów w historii muzyki, Jimi Hendrix zrewolucjonizował grę na gitarze elektrycznej swoją wirtuozerią, eksperymentami z efektami (m.in. fuzz, wah-wah) i niestandardowymi technikami gry, takimi jak gra zębami czy za plecami. Jego porywające, pełne emocji solówki do dziś budzą zachwyt, a utwory takie jak "Purple Haze", "Voodoo Child" czy "All Along the Watchtower" na zawsze weszły do rockowego kanonu. Hendrix grał najczęściej na gitarrze Fender Stratocaster.

Hard rockowi gitarzyści lat 70.

Eddie Van Halen - taping i shredding

Eddie Van Halen, gitarzysta hard rockowego zespołu Van Halen, jest pionierem stylu gry zwanego shreddingiem, polegającego na niezwykle szybkich i złożonych technicznie solówkach. Wprowadził również tapping, czyli dwuręczną grę na gryfie. Jego ekspresyjny, wirtuozerski styl był czymś zupełnie nowym w rockowej gitarze lat 70. Utwory takie jak "Eruption" czy solówki w hitach "Panama" i "Jump" na zawsze zmieniły sposób myślenia o możliwościach gitary elektrycznej.

Angus Young z AC/DC - mistrz riffów

Charyzmatyczny gitarzysta legendarnej australijskiej grupy AC/DC znany jest przede wszystkim z prostych, chwytliwych i niezwykle wpadających w ucho riffów rockowych. Jego charakterystyczny styl gry, w połączeniu z ciężkim brzmieniem gitary Gibson SG, idealnie komponował się z surowym i mocnym brzmieniem zespołu. Do klasyków Angusa należą riffy z takich przebojów, jak "Back in Black", "Highway to Hell" czy "Thunderstruck".

Tony Iommi z Black Sabbath - mroczny styl

Tony Iommi, gitarzysta heavymetalowego Black Sabbath, wypracował charakterystycznie ciężkie, mroczne brzmienie, które stało się inspiracją dla całego nurtu muzyki metalowej. Jego riffy cechowały się niskim strojeniem, powolnym tempem i przesterowaniem, co dawało efekt grozy i niepokoju. Utwory takie jak "Iron Man" czy "Paranoid" na zawsze weszły do kanonu heavy metalu. Iommi grał najczęściej na gitarze Gibson SG.

Gwiazdy rocka lat 80. i 90.

Slash z Guns N' Roses - charyzmatyczny solista

Saul "Slash" Hudson, gitarzysta Guns N' Roses, to prawdziwa ikona rocka lat 80. i 90. Znany jest przede wszystkim z niezwykle melodyjnych, chwytliwych solówek, które stały się znakiem rozpoznawczym zespołu. Jego nieodłączny cylinder, długie kręcone włosy i charakterystyczny styl ubierania się sprawiły, że Slash jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów w historii. Do jego największych solówek należą te z utworów "Sweet Child O'Mine" czy "November Rain".

Kurt Cobain z Nirvany - punkowy styl gry

Kurt Cobain, lider legendarnej grupy Nirvana, wniósł do rocka charakterystyczny, punkowy styl gry na gitarze. Bazował on na prostocie, surowym brzmieniu i wyrazistej melodice. Jego niechlujna technika była ironicznym komentarzem do wirtuozerii shreddingu. Utwory takie jak "Smells Like Teen Spirit" czy "Come As You Are" brzmią nieporządnie i surowo, co stało się znakiem rozpoznawczym grunge'owego brzmienia. Cobain grał głównie na gitarach Fender Mustang i Fender Jaguar.

Tom Morello z Rage Against the Machine - eksperymentator dźwięku

Tom Morello to prawdziwy innowator i eksperymentator jeśli chodzi o brzmienie gitary elektrycznej. W zespole Rage Against the Machine stworzył charakterystyczny styl oparty na zniekształceniach, pracy z efektami (wah-wah, killswitch) i niestandardowymi technikami gry (scratching). Jego solówki brzmią futurystycznie i awangardowo. Utwory takie jak "Killing in the Name" czy "Bulls on Parade" stały się przełomem jeśli chodzi o możliwości wydobycia dźwięku z gitary.

Współcześni gitarzyści rockowi

Gitarzyści rockowi, którzy zmienili historię muzyki

Jack White z The White Stripes - vintage rock

Jack White z duetu The White Stripes łączy w swojej grze vintage'owy rock and rolla, bluesa i punkową energię. Jego surowy, minimalistyczny styl oparty jest o prostą konstrukcję utworów i charakterystyczne riffy. Bardzo chętnie wykorzystuje stare wzmacniacze i gitary, aby uzyskać specyficzne brzmienie. Albumy "Elephant" czy "Icky Thump" to ponadczasowe klasyki rocka XXI wieku. White gra najczęściej na gitarach firmy Gretsch.

John Frusciante z Red Hot Chili Peppers - funkowo-rockowe brzmienie

John Frusciante jest gitarzystą znanego zespołu Red Hot Chili Peppers. Wniósł do ich muzyki charakterystyczne połączenie funku, rocka i muzyki psychodelicznej. Jego styl cechuje się znakomitym feelingiem, umiejętnością budowania nastroju i chwytliwymi riffami. Płyty takie jak "Blood Sugar Sex Magik" czy "Californication" z jego udziałem należą do klasyki rocka lat 90. Frusciante znany jest również z solowej twórczości.

Dan Auerbach z The Black Keys - miks bluesa i rocka

Dan Auerbach, lider The Black Keys, stworzył nowoczesny styl łączący surowe brzmienie bluesa i moc gitarowego rocka. Jego ciężkie, dynamiczne riffy i solówki znakomicie uzupełniają się z wokalem i perkusją. Dzięki umiejętnemu łączeniu tradycji z nowoczesnością, zyskał miano jednego z ciekawszych gitarzystów pierwszej dekady XXI wieku. Do jego największych przebojów należą "Lonely Boy", "Gold on the Ceiling" czy "Tighten Up".

Gitarzystki, które zainspirowały

Joan Jett - królowa rock and rolla

Joan Jett to prawdziwa królowa rock and rolla lat 80. Jej twardy, oparty na prostych riffach styl gry zainspirował wiele kobiet do sięgnięcia po gitarę elektryczną. Wraz ze swoim zespołem The Blackhearts stworzyła szereg ponadczasowych rockowych hymnów, takich jak "I Love Rock'n'Roll", "Crimson and Clover" czy "Bad Reputation". Jej charyzma, buntowniczy wizerunek i bezkompromisowa postawa na zawsze wpisały się w historię rocka.

Lita Ford - metalowa kobieta z gitarą

Lita Ford to kolejna wybitna gitarzystka rockowa lat 80. Grała w żeńskim zespole The Runaways, a następnie rozpoczęła karierę solową. Jej mocny, heavymetalowy styl gry był czymś nowym i niestandardowym jak na kobietę grającą na gitarze. Albumy takie jak "Lita" czy "Stiletto" przecierały szlaki dla kobiet w rocku. Ford udowodniła, że potrafi grać równie dobrze, a nawet lepiej niż wielu mężczyzn.

Nancy Wilson z Heart - rockowa ballada

Nancy Wilson, gitarzystka legendarnej grupy Heart, wniosła do rocka pierwiastek melodiczny i liryczny. Jej piękne solówki oraz akustyczne ballady, takie jak "Crazy on You" czy "These Dreams" kontrastowały z surowym brzmieniem ówczesnego hard rocka. Dzięki niej gitarowe ballady na stałe wpisały się w repertuar wielu rockowych wykonawców. Wilson grała zarówno na gitarze elektrycznej, jak i akustycznej.

Polscy gitarzyści rockowi

Czesław Niemen - protoplasta polskiego rocka

Czesław Niemen był pionierem rocka w Polsce i pierwszym polskim artystą grającym ten gatunek. Na przełomie lat 60. i 70. stworzył charakterystyczny, psychodeliczny styl łączący rocka z jazzem i polską muzyką ludową. Płyty "Enigmatic" czy "Niemen Aerolit" na zawsze przeszły do historii polskiej muzyki. Niemen eksperymentował z brzmieniem gitary elektrycznej i poszerzał jej możliwości wyrazowe.

Piotr Grudziński z Dżemu - gitarowy wirtuoz

Piotr Grudziński był niezwykle utalentowanym polskim gitarzystą rockowym, współzałożycielem legendarnej grupy Dżem. Charakteryzował się niezwykle melodyjnym i czystym technicznie stylem gry. Potrafił budować niesamowity klimat i nastrój za pomocą gitary. Jego solówki z takich utworów, jak "Whisky" czy "Czerwony jak cegła" do dziś uznawane są za arcydzieła polskiego rocka.

Adam Darski z Behemoth - mistrz metalu

Adam Darski "Nergal" to współczesny polski gitarzysta grają

Podsumowanie

Na przestrzeni dekad wielu wybitnych gitarzystów rockowych zmieniło oblicze tego gatunku muzycznego. Ich styl, technika gry i charyzma sprawiły, że rock stał się tym, czym jest dzisiaj. Od pionierów, takich jak Chuck Berry, przez wirtuozów lat 70., po współczesnych innowatorów - każdy z tych artystów wniósł coś unikalnego i rozwinął możliwości gitary elektrycznej. Dzięki nim ten instrument na zawsze kojarzy się z buntem, emocjami i energią rock and rolla.

Najczęstsze pytania

Historia gitarzystów rockowych zaczęła się w latach 50. XX wieku wraz z narodzinami rock and rolla. Takie postacie, jak Chuck Berry czy Jimmy Page uznawane są za pierwszych wielkich gitarzystów rockowych.

Trudno wskazać jednego najlepszego gitarzystę rockowego, ponieważ każdy z wybitnych przedstawicieli tego gatunku wniósł coś unikalnego. Często wymieniani są Jimi Hendrix, Jimmy Page, Eric Clapton czy Eddie Van Halen.

Dobry gitarzysta rockowy powinien cechować się przede wszystkim umiejętnością porywającej gry na tym instrumencie, charyzmą oraz odpowiednim stylem bycia na scenie. Równie ważna jest kreatywność i wyczucie rockowego klimatu.

Najpopularniejszymi gitarami wśród rockmanów są Fender Stratocaster i Gibson Les Paul. Często wybierane są także modele takich firm jak Ibanez, Jackson, ESP czy Gretsch.

Aby zostać dobrym gitarzystą rockowym należy po pierwsze dużo ćwiczyć grę na gitarze elektrycznej i poznać charakterystyczne techniki tego gatunku. Ważna jest także pasja, słuchanie mistrzów rocka i zamiłowanie do tej muzyki. Początkującym gitarzystom rockowym polecane są lekcje u doświadczonego nauczyciela.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Jak wybrać klawiaturę gamingową? Poradnik dla gracza
  5. Altówka - wyjątkowy instrument smyczkowy o ciepłym brzmieniu
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły