Instrumenty

Dźwięki na gryfie gitary - nuty i dźwięki na gryfie akustycznej i elektrycznej gitary

Autor Karolina Wójcik
Karolina Wójcik11.10.20237 min.
 Dźwięki na gryfie gitary - nuty i dźwięki na gryfie akustycznej i elektrycznej gitary

Gra na gitarze to nie tylko granie akordów czy solówek. Ważną częścią nauki gry na gitarze jest opanowanie umiejętności wydobywania różnych dźwięków na gryfie gitary. Dzięki temu można urozmaicać melodie, tworzyć ciekawe aranżacje i rozwijać warsztat gitarzysty. Jak zatem nauczyć się grać dźwięki na gryfie i jakie techniki warto poznać? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak zagrać dźwięki na gryfie gitary?

Przede wszystkim warto poznać budowę gryfu gitary i rozmieszczenie poszczególnych nutek. Na gryfie znajdują się progówki, czyli podłużne metalowe listewki. To właśnie one dzielą gryf na poszczególne pola z konkretnymi dźwiękami. Aby zagrać dany dźwięk, należy przycisnąć strunę w odpowiednim miejscu. Im bliżej główki gitary, tym dźwięk jest wyższy.

Do wydobycia dźwięków z gryfu wykorzystuje się różne techniki. Najprostszym sposobem jest użycie palców lewej ręki do przyciśnięcia struny. Można też zastosować hammer-on i pull-off, czyli odbijanie i ściąganie struny. Pozwalają one na szybkie przechodzenie między dźwiękami bez konieczności kolejnego szarpnięcia struny.

Oprócz palców lewej ręki, do wydobywania dźwięków przydaje się slide, czyli przesuwanie palca lub metalowej zawieszki po strunie. To pozwala uzyskać charakterystyczny, ślizgowy efekt. W grę wchodzi także wykorzystanie wibratо, aby nadać dźwiękom specyficzne, pulsujące brzmienie.

Nuty i dźwięki na gryfie akustycznej gitary

Akustyczne gitary różnią się nieco budową i brzmieniem od gitar elektrycznych, więc warto poznać specyfikę wydobywania z nich dźwięków. Na gryfie gitary akustycznej znajdziemy nieco grubsze struny niż w elektryku. Mają one cieplejsze, bardziej naturalne brzmienie.

Aby uzyskać czyste dźwięki z gryfu akustyka, należy mocno dociskać struny. Zbyt delikatne przyłożenie palca może powodować pobrzękiwania i zniekształcenia. Dobrze sprawdza się gra hammer-on i pull-off, które pozwalają na szybką zmianę dźwięków. Można też użyć slide'a, jednak bez przesady, by nie zagłuszyć ciepłego brzmienia.

Na uwagę zasługuje możliwość grania akordów bezpośrednio na gryfie akustyka. Daje to interesujący efekt, pozwalający wydobyć pełnię brzmienia gitary. Warto spróbować zagrać w ten sposób np. Cdur, Ddur czy Em.

Dźwięki na gryfie gitary elektrycznej - poradnik

Gitara elektryczna daje nieco inne możliwości podczas grania pojedynczych dźwięków na gryfie. Przede wszystkim, ma cieńsze struny, które łatwiej uginać i zniekształcać. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić, gdyż wówczas dźwięki staną się nieprzyjemne.

Duże znaczenie odgrywa tu efekt wibrato, pozwalający uzyskać charakterystyczne, "drżące" brzmienie. Świetnie sprawdza się też slide - zarówno klasyczny, jak i tapping, czyli stukanie palcami drugiej ręki. To pozwala na szybkie przemieszczanie się po gryfie i urozmaicanie linii melodycznych.

Dobrą techniką do opanowania jest sweep picking, czyli szybkie przeciąganie plektronu przez struny, grając pojedyncze dźwięki na gryfie. Pozwala to na wirtuozerskie pasaże i efektowne solo.

Jakie nuty pasują do gryfu gitary?

 Dźwięki na gryfie gitary - nuty i dźwięki na gryfie akustycznej i elektrycznej gitary

Wybierając nuty do grania na gryfie gitary, trzeba pamiętać o ograniczeniach tego instrumentu. Najlepiej sprawdzą się nuty z zakresu E2-E5, choć zaawansowani gitarzyści potrafią zagrać nawet oktawę wyżej i niżej.

Optymalne są pojedyncze nuty lub niewielkie akordy (do 4 dźwięków). Przy zbyt rozbudowanych akordach trudno jest dobrze rozłożyć palce na gryfie. Nuty powinny też uwzględniać logiczną kolejność dźwięków, by ułatwić ich zagranie.

Warto stosować nuty z wykorzystaniem hammer-on, pull-off, slide'a i wibratо. Pozwolą one w pełni wykorzystać możliwości gryfu gitary i stworzyć ciekawą linię melodyczną.

Gryf gitary a umiejętność grania dźwięków

Opanowanie gry pojedynczych dźwięków na gryfie wymaga czasu i wprawy. Na początku trzeba dobrze poznać rozmieszczenie nutek i orientować się, gdzie znajdują się poszczególne dźwięki. Pomocne jest oznaczenie kropkami miejsc, w których należy przyciskać struny.

Kluczowe znaczenie ma precyzja - palce lewej ręki muszą dokładnie dociskać struny, w przeciwnym razie dźwięki będą nieprecyzyjne. Warto też kontrolować siłę nacisku, by wydobyć optymalne brzmienie.

Cierpliwe ćwiczenie pozwoli stopniowo nabrać wprawy i grać coraz bardziej złożone dźwięki oraz melodie na gryfie gitary. To kluczowa umiejętność dla każdego gitarzysty.

Ćwiczenia dźwięków na gryfie dla początkujących

Oto przykładowe ćwiczenia, które pomogą początkującym gitarzystom opanować grę pojedynczych dźwięków na gryfie:

 • Gra gam na jednej strunie, zaczynając od otwartych strun.
 • Ćwiczenie hammer-on i pull-off na dwóch sąsiednich dźwiękach.
 • Przemieszczanie się po gryfie za pomocą slide'a.
 • Gra prostych melodii z wykorzystaniem 2-3 strun.
 • Ćwiczenie wibrato na pojedynczych dźwiękach.
 • Granie prostych triad bezpośrednio na gryfie.

Stopniowe zwiększanie trudności i liczby wykorzystywanych technik pozwoli skutecznie opanować umiejętność gry dźwięków na gryfie gitary.

Zasady grania dźwięków na gryfie gitary

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, grając pojedyncze dźwięki na gryfie gitary:

 • Dokładnie przyciskać struny w odpowiednich miejscach, kontrolując siłę nacisku.
 • Utrzymywać palce blisko gryfu, zminimalizować niepotrzebne ruchy.
 • Stosować ekonomię ruchu, grając na sąsiednich strunach tymi samymi palcami.
 • Intonować gitare przed grą, aby uniknąć rozstrojenia.
 • Angażować obie ręce - lewą do dźwięków, prawą do szarpania strun.
 • Utrzymywać luźną nadgarstkowa pozycję lewej ręki.

Przestrzeganie tych zasad pomoże grać czysto i precyzyjnie. Warto też kontrolować brzmienie i eliminować ewentualne pobrzękiwania czy zniekształcenia dźwięków.

Podstawowe chwyty do grania dźwięków na gryfie

Oto przykładowe użyteczne chwyty gitarowe do gry pojedynczych dźwięków na gryfie:

 • C - dźwięk C w 3 pozycji na 5 strunie.
 • D - dźwięk D w 2 pozycji na 3 strunie.
 • E - otwarta 1 struna (dźwięk E).
 • F - dźwięk F w 1 pozycji na 6 strunie.
 • G - dźwięk G w 3 pozycji na 6 strunie.

To uniwersalne chwyty pasujące do wielu utworów i melodii. Opanowanie ich ułatwi poruszanie się po gryfie i grę różnych dźwięków. Można je łączyć z technikami hammer-on, pull-off, slide czy wibrato dla uzyskania ciekawych efektów dźwiękowych.

Podsumowanie

Gra pojedynczych dźwięków na gryfie gitary to bardzo ważna umiejętność dla każdego gitarzysty. Pozwala wydobyć pełnię brzmienia instrumentu i otwiera nowe możliwości w komponowaniu interesujących linii melodycznych. Kluczowa jest znajomość gryfu, precyzja palców lewej ręki i opanowanie technik jak hammer-on, pull-off czy slide. Ćwiczenie wybranych ćwiczeń i stopniowe zwiększanie trudności pozwoli grać coraz bardziej złożone dźwięki i melodie.

Najczęstsze pytania

Do grania dźwięków na gryfie gitary wykorzystuje się palce 1, 2, 3 i 4 lewej ręki. Kciuk zwykle podpiera szyjkę gitary od tyłu. Palec 4 najczęściej gra na najgrubszej, 6 strunie.

U różnych osób to może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy systematycznych ćwiczeń. Im więcej się ćwiczy, tym szybciej można opanować tę umiejętność.

Aby zagrać akord na gryfie, należy jednocześnie przycisnąć struny w miejscach odpowiadających danemu akordowi. Np. dla Cdur przyciskamy struny w 3, 2 i 1 pozycji. Można też grać akordy tylko na 2-3 strunach.

Wibrację na pojedynczych dźwiękach można ćwiczyć, delikatnie kołysząc palcem przyciskającym strunę. Należy kontrolować amplitudę i szybkość drgań, by uzyskać charakterystyczny efekt.

Do gry szybkich pasaży przydaje się technika sweep picking, hammer-on i pull-off. Ważna jest precyzja, dlatego należy powoli zwiększać tempo, nie rezygnując z czystości dźwięku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
 2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
 3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
 4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
 5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Karolina Wójcik
Karolina Wójcik

Moją pasją jest muzyka, zwłaszcza jazz i blues. Na blogu dzielę się wrażeniami z koncertów i festiwali, do których uczęszczam. Recenzuję występy artystów, zarówno tych znanych, jak i raczkujących.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły