Instrumenty

Klucze do gitary - elektrycznej, akustycznej i klasycznej. Jak dobrać idealne?

Autor Edward Kubiak
Edward Kubiak17.10.20235 min.
 Klucze do gitary - elektrycznej, akustycznej i klasycznej. Jak dobrać idealne?

Dobór odpowiednich kluczy do gitary jest kluczowym elementem dla każdego gitarzysty. Właściwe narzędzia pozwolą nie tylko na prawidłowe nastrojenie instrumentu, ale także ułatwią codzienną pracę i wpłyną na jakość gry. Jakie klucze wybrać do gitary elektrycznej, akustycznej czy klasycznej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i ile kluczy faktycznie potrzebujemy? Przyjrzyjmy się bliżej.

Jakie klucze pasują do gitary elektrycznej?

Gitara elektryczna najczęściej posiada 6 strun nastrojonych do następujących dźwięków: E, A, D, G, H, E. Do nastrajania takiego instrumentu idealnie sprawdzą się klucze z guzikiem, które po naciśnięciu blokują strunę i ułatwiają dokładne nastawienie jej napięcia. Dobrym rozwiązaniem będzie zestaw 4-6 kluczy obejmujący najczęściej używane rozmiary: od 0.46 mm do 1 mm. Ważne, aby trzonek klucza był wyprofilowany i wygodnie leżał w dłoni. Nie bez znaczenia jest także jego długość - im dłuższy klucz, tym większa dokładność nastawiania strun.

Klucze z guzikiem - jak działają i kiedy je stosować?

Klucze z guzikiem są obecnie najpopularniejszym rodzajem kluczy używanych do strojenia gitar. Ich charakterystyczną cechą jest niewielki guzik umieszczony w trzonku klucza. Po jego naciśnięciu specjalna zapadka blokuje strunę, co pozwala precyzyjnie ustawić żądane napięcie struny i zablokować jej ruch. Przydaje się to zwłaszcza przy strojeniu gitar z tremolo, które mają tendencję do rozstrajania się. Klucze z guzikiem świetnie sprawdzają się więc w przypadku gitar elektrycznych z tremolo, ale są też chętnie używane do akustycznych i klasycznych.

Dobór kluczy do gitary akustycznej - na co zwracać uwagę?

Gitara akustyczna często ma 12 strun nastrojonych w następujący sposób: E, A, D, G, H, E + 6 strun wybrzmieniowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się klucze o kształcie litery L, które umożliwiają dostęp do strun basowych umieszczonych z boku gryfu. Ich zakrzywiony koniec pozwala też precyzyjnie nastroić struny w pobliżu progów bez konieczności ich odkręcania. Dobrze wybrać zestaw 6-12 kluczy w rozmiarach od 0.9 mm do 1.3 mm z odpowiednio wyprofilowanym trzonkiem.

Jakie klucze sprawdzą się przy gitarze klasycznej?

 Klucze do gitary - elektrycznej, akustycznej i klasycznej. Jak dobrać idealne?

Gitara klasyczna najczęściej wyposażona jest w 6 pojedynczych strun nylonowych lub strun jelitowych nastrojonych do dźwięków E, A, D, G, H, E. Do strojenia tego typu instrumentu najlepszym rozwiązaniem będą klucze z regulowanym kątem. Pozwalają one zmieniać kąt ustawienia końcówki klucza, co ułatwia dostęp do strun w głębokich progach bez konieczności ich odkręcania. Warto mieć kilka kluczy o rozmiarach od 0.46 mm do 0.71 mm.

Klucze z regulowanym kątem - jakie dają możliwości?

Klucze z regulowanym kątem zakończenia to bardzo pomysłowe rozwiązanie ułatwiające nastrajanie gitar z głębokimi progami. Oprócz standardowego ustawienia prostopadłego, końcówkę klucza można ustawić pod określonym kątem, np. 60 lub 90 stopni. Pozwala to w łatwy sposób dobrze dociągnąć struny lub poluzować je, nie odkręcając ich z progów. Tego typu klucze są wręcz niezbędne przy gitarach klasycznych i wielu akustycznych. Zdecydowanie ułatwiają ich strojenie.

Ile kluczy potrzebujesz do strojenia gitary?

Do podstawowego strojenia gitary potrzebne będą minimum 3 klucze obejmujące najczęściej używane rozmiary od 0.46 mm do 0.71 mm. Jednak dobrym pomysłem jest zakup zestawu od 4 do 12 kluczy w zależności od rodzaju gitary. Pozwoli to precyzyjnie nastroić każdą strunę, a większa ilość kluczy zapewni też ich dłuższą żywotność. Przy gitarze z tremolo warto mieć dodatkowy zapasowy komplet.

Jak prawidłowo dobierać rozmiar kluczy do gitary?

Klucze dobieramy przede wszystkim do grubości strun. Cieńsze struny wymagają mniejszych kluczy, a grubsze - większych. Rozmiar klucza podawany jest w milimetrach i zwykle mieści się w zakresie 0.3-1.3 mm. Najbezpieczniej jest dobrać komplet kluczy obejmujący wszystkie potrzebne rozmiary. Pamiętajmy też, że zbyt mały klucz może uszkodzić struny, a zbyt duży nie zapewni dobrego chwytu.

Gdzie kupić dobrej jakości klucze do gitary?

Wysokiej jakości klucze do gitary znajdziemy przede wszystkim w sklepach muzycznych oraz w specjalistycznych sklepach internetowych. Renomowane marki to m.in. Dunlop, Fender, D'Addario czy Ernie Ball. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania (staliwo węglowe), wyprofilowanie oraz dokładność wykonania końcówek.

Podsumowanie

Odpowiedni dobór kluczy do strojenia gitary jest kluczowy dla każdego gitarzysty. Rodzaj gry, budowa gitary i grubość strun - te czynniki zdecydują o tym, jakie klucze będą dla nas najlepsze. Niezależnie od rodzaju gitary, warto postawić na sprawdzone marki i zadbać o to, by klucze były precyzyjnie wykonane. To zagwarantuje nam wygodę strojenia i pozwoli cieszyć się czysto brzmiącym instrumentem.

Najczęstsze pytania

Do podstawowego strojenia gitary wystarczą 3 klucze w rozmiarach 0.46-0.71 mm. Jednak dla wygody warto mieć większy zestaw od 4 do 12 kluczy.

Klucze z guzikiem ułatwiają blokowanie i precyzyjne nastawianie strun. Sprawdzą się zwłaszcza przy gitarach z tremolo.

Im cieńsza struna, tym mniejszy potrzebny jest klucz i na odwrót. Rozmiar klucza podawany jest w mm i zwykle wynosi 0.3-1.3 mm.

Do gitary klasycznej idealnie nadają się klucze z regulowanym kątem. Ułatwiają dostęp do strun przy głębokich progach.

W sklepach muzycznych i specjalistycznych sklepach internetowych. Rekomendowane marki to m.in. Dunlop, Fender czy D'Addario.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Ruchome głowy LED - Jak wybrać najlepszą animatroniczną głowę?
  4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
  5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Edward Kubiak
Edward Kubiak

Jestem miłośnikiem dobrej muzyki. Prowadzę blog, na którym opisuję koncerty i festiwale muzyczne w mojej okolicy i nie tylko. Staram się promować utalentowanych, lokalnych artystów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły