Instrumenty

Instrumenty etniczne - ich pochodzenie i brzmienie

Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak21.09.20236 min.
Instrumenty etniczne - ich pochodzenie i brzmienie

Muzyka etniczna odgrywa niezwykle istotną rolę w kulturze ludowej poszczególnych narodów. Instrumenty, którymi się posługują, są nie tylko nośnikiem melodii, lecz także symbolem tradycji i tożsamości. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym instrumentom etnicznym z całego świata, ich genezie oraz wyjątkowym brzmieniom.

Instrumenty perkusyjne z całego świata

Instrumenty perkusyjne odznaczają się ogromną różnorodnością barw dźwiękowych i sposobów gry. Są nieodłącznym elementem muzyki ludowej na wszystkich kontynentach. W Afryce popularne są bębny djembe wykonane z drewna i skóry zwierzęcej. Gra się na nich dłońmi, uzyskując głębokie, pulsujące brzmienie. Inny zachodnioafrykański bęben to dundun - wąski, podłużny instrument z membraną z koziej skóry. W Ameryce Łacińskiej rozpowszechnione są steelpany, czyli instrumenty perkusyjne wykonane z metalowych beczek, uderzane pałeczkami. Mają charakterystyczne, dzwonne brzmienie. Z kolei z Meksyku pochodzi marimba chiapaneca, czyli rodzaj ksylofonu.

Azjatyckie instrumenty perkusyjne

Azja obfituje w wiele ciekawych instrumentów perkusyjnych o zróżnicowanym brzmieniu. W Indiach bardzo popularne są tabla, czyli para bębnów o różnej wielkości, na których gra się dłońmi i palcami. Towarzyszą im mniejsze bębenki kanjira, gatam i inne. W Indonezji spotykamy gamelan, zestaw instrumentów perkusyjnych i melodycznych, grających wspólnie. Flagowe są tu metalowe gongi i ksylofony. W Chinach i Japonii grywa się na bębnach taiko, wykonywanych z grubej skóry lub drewna. Uderza się w nie pałeczkami, uzyskując potężny, miarowy dźwięk.

Strunowe instrumenty ludowe różnych kultur

Instrumenty strunowe stanowią nieodłączny element muzyki etnicznej na całym świecie. W Europie popularne są cymbały - instrument szarpany o trapezowym pudle rezonansowym, pochodzący z Ukrainy. Podobne brzmienie ma polska suka biłgorajska. Z Bałkanów wywodzą się charakterystyczne lutnie bułgarskie gadulki oraz serbskie jednostrunowe gusle. Grecy grają na oudach, Turcy na sazach, a Portugalczycy na mandolinowych gitarrach.

Indyjskie instrumenty strunowe

Indie słyną z wielu ciekawych strunowych instrumentów etnicznych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest sitar, który ma drgające struny i rezonuje dzięki dużej tykwie. Podobne brzmienie ma vina. Sarangi to z kolei instrument smyczkowy o płaczącej barwie dźwięku, używany w muzyce północnych Indii. Instrumenty te wzbogacają brzmienie zespołów ludowych swoistą melodią i kolorytem.

Dęte instrumenty etniczne i ich charakterystyczny dźwięk

Instrumenty dęte odgrywają istotną rolę w folklorze wielu krajów, zwłaszcza Europy Wschodniej i Azji. Na Bałkanach powszechne są fujarki - proste, drewniane instrumenty pasterskie o przenikliwym, śpiewnym brzmieniu. Turcja słynie z zurn - obojów o charakterystycznym, przeszywającym tonie. Ormianie grają na pochodzących stamtąd dudukach.

Instrumenty dęte Chin, Australii i Ameryki

Również w innych częściach świata spotykamy interesujące etniczne instrumenty dęte. Australijczycy używają drewnianych didgeridoo, z których wydobywają niski, pulsujący dźwięk. Chińska suona to z kolei instrument dęty z muszli oraz ozdobnej głowicy w kształcie smoka. W Ameryce rdzenni mieszkańcy grają na fletach Pana, wykonanych najczęściej z trzciny.

Etniczne instrumenty smyczkowe z Europy Wschodniej

Instrumenty etniczne - ich pochodzenie i brzmienie

Instrumenty smyczkowe odgrywają ważną rolę w muzyce ludowej Europy Wschodniej. Na Ukrainie popularne są cymbały, wyposażone oprócz strun szarpanych także w struny smyczkowe. Podobnie gra się na polskich gęślach - instrumencie o prostokątnym pudle rezonansowym. Charakterystyczne brzmienie mają też bułgarskie gadulki oraz serbskie jednostrunowe gusle.

Inne smyczkowce słowiańskie

Do interesujących smyczkowych instrumentów etnicznych należy zaliczyć sukę biłgorajską - polski chordofon pokrewny cymbałom, o miękkim, łagodnym brzmieniu. Wszystkie te instrumenty wzbogacają folklor Słowian o niepowtarzalne barwy dźwiękowe, niosąc ze sobą dziedzictwo ludowe.

Etniczne instrumenty perkusyjne Afryki

Afryka to kontynent o niezwykle bogatej kulturze muzycznej, której nieodłącznym elementem są barwne instrumenty perkusyjne. Najpopularniejsze to bębny djembe, wykonane z drewna i skóry, na których gra się gołymi rękami. Mają głęboki, pulsujący dźwięk. Podobne brzmienie mają węższe bębny dundun. Stosuje się też różnego rodzaju drewniane kołatki, grzechotki i dzwonki.

Inne perkusje afrykańskie

Do afrykańskich instrumentów perkusyjnych zaliczyć można też xylofony, metalofony oraz zestawy bębnów nazywane ngomą lub meloritem. Tworzą one wraz z innymi instrumentami barwną mieszankę brzmień, typową dla afrykańskiej muzyki etnicznej.

Jak widać, instrumentarium ludowe na świecie jest niezwykle zróżnicowane i reprezentuje bogactwo kulturowe poszczególnych narodów. Dźwięki instrumentów etnicznych niosą ze sobą dziedzictwo przodków i stanowią żywą tradycję w rękach kolejnych pokoleń artystów ludowych.

Podsumowanie

Instrumenty muzyczne odzwierciedlają bogactwo kulturowe narodów na całym świecie. Od bębnów djembe po cymbały, od gitar portugalskich po chińskie gongi - wszystkie mają niepowtarzalne brzmienie i stanowią dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poznając różnorodność instrumentów etnicznych, możemy poczuć ducha ludowej tradycji wielu krajów i zanurzyć się w fascynującym świecie world music.

Najczęstsze pytania

W afrykańskiej muzyce ludowej dominują różnego rodzaju bębny, zwłaszcza djembe, dundun, ngoma czy melorit. Typowe są też drewniane kołatki, grzechotki i inne instrumenty perkusyjne.

Z Europy Wschodniej pochodzą m.in. cymbały, gadulka, gęśle i gusle. Mają one typowe, łatwo rozpoznawalne brzmienie, wzbogacając muzykę ludową tego regionu.

Indie mają bardzo bogatą kulturę muzyczną opartą m.in. na takich strunowych instrumentach jak sitar, sarangi czy vina. Odznaczają się charakterystycznym, wschodnim brzmieniem.

Są to tradycyjne instrumenty dęte z rejonu Kaukazu, zwłaszcza z Armenii. Odgrywają istotną rolę w muzyce ludowej tego regionu.

Gamelan to tradycyjny zespół instrumentów perkusyjnych i melodycznych z Indonezji. Składa się m.in. z metalowych gongów, ksylofonów i bębnów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
  5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły