Instrumenty

4 akordowa gitara dla początkujących! Gramy sto lat - kurs i nuty na gitarze krok po kroku

Autor Karolina Wójcik
Karolina Wójcik10.10.20236 min.
 4 akordowa gitara dla początkujących! Gramy sto lat - kurs i nuty na gitarze krok po kroku

Gra na gitarze to pasjonujące hobby, które może sprawić wiele radości - zarówno samemu gitarzyście, jak i osobom, dla których gra. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z instrumentem, warto od razu sięgnąć po znane i lubiane utwory. Jednym z przebojów, który można zagrać, dysponując podstawową wiedzą o gitarze, jest "Sto lat". Piosenka ta, choć prosta, potrafi rozbawić i poruszyć słuchaczy. Poniższy poradnik pokaże krok po kroku, jak zagrać "Sto lat" na gitarze od podstaw.

Jak zagrać 4 akordy na gitarze dla początkujących?

Aby zagrać większość popularnych piosenek, w tym "Sto lat", wystarczy opanować zaledwie kilka akordów. Na początek warto skupić się na C, G, D oraz E - to podstawa gry na gitarze. Choć brzmi to skomplikowanie, tak naprawdę chwyty tych akordów nie są trudne do opanowania. Wystarczy poświęcić chwilę na zapoznanie się z ułożeniem palców na gryfie gitary.

Akord C

Aby zagrać C, należy umieścić palec wskazujący na trzecim progu struny pierwszej. Pozostałe struny grają otwarte. To najprostszy chwyt akordowy na gitarze.

Akord G

W akordzie G palec wskazujący znajduje się na drugim progu struny szóstej. Palec środkowy dociska trzeci próg struny piątej. Pozostałe struny ponownie grają otwarte.

Akord D

Chwyt akordu D jest bardzo podobny do G - palec wskazujący znajduje się o jeden próg wyżej, na trzecim progu struny piątej. Palec środkowy nadal dociska strunę czwartą na trzecim progu. Pozostałe struny otwarte.

Akord E

W akordzie E palec wskazujący przytrzymuje pierwszy próg struny trzeciej. Palec środkowy dociska strunę drugą na drugim progu. Pozostałe struny ponownie grają otwarte.

Ćwicz zmiany akordów na gitarze krok po kroku

Po opanowaniu poszczególnych chwytów, należy poćwiczyć płynne przechodzenie między akordami C, G, D i E. Warto zacząć od wolnego, kilkusekundowego przytrzymywania każdego z akordów, a następnie stopniowo przyspieszać tempo. Ćwiczenia z metronomem lub do ulubionej piosenki pomogą opanować płynne granie.

Przy zmianach akordów przydatna jest zasada: im mniej ruchu, tym lepiej. Staraj się więc przesuwać palce możliwie jak najmniej, zachowując wspólne nuty dla kolejnych akordów. Ułatwi to grę i zminimalizuje ryzyko pomyłki.

Jak zagrać piosenkę "Sto lat" na gitarze?

Mając opanowane podstawowe akordy C, G, D i E, możesz zabrać się za granie prostej, ale chwytliwej piosenki "Sto lat". Potrzebne będą tylko akordy C, G i D. Poniżej znajdziesz nuty oraz tekst utworu z zaznaczonymi akordami.

Nuty i tekst piosenki "Sto lat" z akordami

 4 akordowa gitara dla początkujących! Gramy sto lat - kurs i nuty na gitarze krok po kroku

C G C
Sto lat, sto lat,
G D G
niech ży- je, ży- je nam. C G C
Sto lat, sto lat,
G D G
niech ży- je, ży- je nam,
C G C
Jeszcze raz, jeszcze raz,
G D G
niech ży- je, ży- je nam,
C G C
Niech ży- je nam!

Porady jak opanować rytm w piosence "Sto lat"

Rytm "Sto lat" jest bardzo prosty i opiera się na ósemkach w takcie 4/4. Wystarczy więc równomiernie wybijać ósemki, akcentując pierwszą nutę w takcie. Śpiew piosenki pomoże poczuć jej rytm. Ćwicząc, można też wspomóc się metronomem ustawionym na np. 100 BPM.

Przy zmianach akordów należy pamiętać o wyciszaniu nieużywanych strun, by brzmienie było czyste. Warto też poćwiczyć wzmacnianie i wyciszanie dźwięku - doda to wyrazu grze na gitarze.

Jak grać refrain w piosence "Sto lat" na gitarze?

Refren "Sto lat" ("Jeszcze raz, jeszcze raz") jest nieco trudniejszy ze względu na szybką zmianę akordów G-D-G. Tu przyda się wcześniej opisana technika minimalizowania ruchu palców przy zmianie chwytów. Dodatkowo pomocne jest ćwiczenie tego fragmentu osobno, zwłaszcza przyspieszając tempo.

W refrenie warto zadbać o dynamiczną grę - głośniejsze akcentowanie akordów każdego taktu, ciche granie pozostałych nut. Doda to kolorytu i urozmaici brzmienie.

Ćwiczenia utrwalające granie piosenki "Sto lat"

Opanowanie gry na gitarze, podobnie jak w przypadku każdej nowej umiejętności, wymaga systematyczności. Pomocne będzie codzienne poświęcanie choć 15-20 minut na ćwiczenie "Sto lat" i innych prostych utworów. Początkowo warto skupić się na dokładności i poprawności grania, z czasem dołączając aspekt płynności i dynamiki.

Ćwicząc "Sto lat", spróbuj grać raz głośniej, raz ciszej, w różnym tempie, eksperymentując z brzmieniem. Nagrywanie swojej gry i odsłuchiwanie nagrań również pomoże analizować postępy i pracować nad techniką gry.

Granie znanych utworów, takich jak "Sto lat", to świetny sposób na naukę gry na gitarze i z pewnością przyniesie wiele satysfakcji! Systematyczność i cierpliwość są kluczem do sukcesu w opanowaniu instrumentu.

Podsumowanie: jak zagrać "Sto lat" na gitarze krok po kroku

Nauka gry ulubionych utworów to świetna zabawa i sposób na opanowanie instrumentu. Piosenka "Sto lat", mimo prostoty, potrafi rozbawić i wzruszyć słuchaczy. Aby zagrać ten przebój na gitarze, wystarczy:

  • Opanować podstawowe akordy C, G i D
  • Poćwiczyć zmiany między akordami
  • Zapamiętać prosty rytm piosenki
  • Ćwiczyć codziennie przynajmniej 15 minut
  • Dołączać stopniowo aspekt dynamiki i płynności gry

Systematyczność i cierpliwość są kluczem do sukcesu w nauce gry na gitarze. Powodzenia!

Najczęstsze pytania

Przy systematycznych, codziennych ćwiczeniach nawet 15-20 minut dziennie, "Sto lat" można opanować w ciągu 2-3 tygodni. Im więcej czasu poświęcisz na grę, tym szybciej pójdzie nauka.

W "Sto lat" występują jedynie 3 akordy: C, G i D. Opanowanie ich chwytów to podstawa do zagrania tego przeboju.

Refren "Jeszcze raz, jeszcze raz" opiera się na szybkiej zmianie akordów G-D-G. Warto go ćwiczyć oddzielnie, stopniowo zwiększając tempo. Pomocne jest minimalizowanie ruchu palców.

Typowe błędy to zbyt wolne tempo, brak płynności przy zmianie akordów, niewyciszanie nieużywanych strun czy brak dynamiki w grze. Ćwiczenie szybkich fragmentów i zwracanie uwagi na technikę pomaga je eliminować.

Poza codziennym graniem, warto eksperymentować z tempem, głośnością i brzmieniem. Nagrywanie swojej gry i analiza nagrań również pomaga. Próbuj grać raz wolniej, raz szybciej - urozmaici to ćwiczenie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Jak wybrać klawiaturę gamingową? Poradnik dla gracza
  5. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
Autor Karolina Wójcik
Karolina Wójcik

Moją pasją jest muzyka, zwłaszcza jazz i blues. Na blogu dzielę się wrażeniami z koncertów i festiwali, do których uczęszczam. Recenzuję występy artystów, zarówno tych znanych, jak i raczkujących.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły