10 najpopularniejszych stylów tanecznych na imprezach

10 najpopularniejszych stylów tanecznych na imprezach
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak15.09.2023 | 4 min.

Tańce i zabawa na parkiecie to nieodłączny element imprez i dyskotek. Każdy chce poczuć rytm, puścić się w tany i bawić do rana. Jednak nie zawsze wiemy, jaki styl tańca wybrać, by dogodzić naszym umiejętnościom, nastrojowi oraz charakterowi imprezy. Oto przegląd najpopularniejszych stylów tanecznych, które królują na polskich parkietach.

Popularne style taneczne w klubach

Taniec towarzyski

Taniec towarzyski to podstawa umiejętności tanecznych i dobry wybór, by rozruszać się na parkiecie. Obejmuje takie tańce jak walc angielski, walc wiedeński, tango, fokstroty oraz inne tańce gładkie. Charakteryzuje się precyzją kroków i figur oraz bliskim kontaktem w parach. Jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych tancerzy. Pozwala na szybkie opanowanie podstawowych umiejętności.

Tańce latynoskie

Tańce latynoskie to bardziej dynamiczny i żywiołowy styl tańca towarzyskiego. Obejmuje sambę, rumbę, cha-chę, jive oraz paso doble. Charakteryzuje się zmysłowymi ruchami, dużą ekspresją i aktywnością partnerów. Wymaga dobrej kondycji i poczucia rytmu. Jest świetnym wyborem dla lubiących szybsze tempo i bardziej wyczerpującą zabawę.

Taniec nowoczesny

Nowoczesne style taneczne obejmują jazz, modern dance, contemporary i inne tańce, które czerpią z baletu i tańca współczesnego. Charakteryzują się improwizacją, swobodą ruchu i tańcem do współczesnej muzyki. Pozwalają na kreatywne wyrażenie siebie. Choć wymagają tanecznego przygotowania, są coraz popularniejsze w klubach, gdyż umożliwiają taniec w pojedynkę lub w grupie.

Tańce grupowe na imprezach

Linia, krąg, łańcuch

Proste układy taneczne w linii, kręgu czy łańcuchu są częstym widokiem na polskich imprezach. Umożliwiają wspólną zabawę większej liczby osób bez konieczności dobierania się w pary. Najpopularniejsze to oberki, belgijka i inne tańce ludowe. Ich atutem jest łatwość i zabawa w grupie. Zachęcają nieśmiałych do aktywności na parkiecie.

Układy choreograficzne

Coraz częściej na dyskotekach prezentowane są gotowe układy taneczne w wykonaniu grupy tancerzy. Mogą to być układy w różnych stylach - od zumba fitness po dancehall. Zachęcają uczestników imprezy do aktywnego działania, a nie tylko biernego podziwiania. Pozwalają także na integrację i dobre rozluźnienie w grupie.

Tańce integracyjne

W celu ożywienia atmosfery i zachęcenia do wspólnej zabawy organizatorzy imprez wprowadzają czasem tańce integracyjne, które angażują wszystkich gości. Mogą to być np. taniec Limbo, taniec Belga czy YMCA. Ich celem jest dobra rozrywka oraz przełamanie lodów między uczestnikami.

Tańce disco polo

Przodem tyłem

Charakterystyczny układ, w którym tancerze ustawiają się plecami do siebie i wykonują wspólny taniec w rytm disco polo. Bardzo popularny i rozpoznawalny element polskich dyskotek. Nie wymaga umiejętności, pozwala na szaloną zabawę i integrację.

Ręce do góry

Podstawowy element tańca do disco polo. Polega na unoszeniu i machaniu rękoma w rytm muzyki. Prosty, a dający dużo radości sposób na szaloną zabawę i wyładowanie energii. Można go wykonywać solo lub w grupie.

Bijące serca

Układ taneczny, w którym tancerze uderzają dłońmi w klatkę piersiową na zmianę na wysokości serca. Symbolizuje bijące serce i jest charakterystyczny dla tańca do disco polo. Świetnie integruje i dodaje energii.

Tańce towarzyskie dla par

Walc

Walc angielski i wiedeński to elementarna umiejętność na parkiecie. Tańczony w parach, wymaga opanowania kroku walcowa i prowadzenia partnerki. Dostarcza niezapomnianych wrażeń, pozwala poczuć się wyjątkowo. Jest obowiązkowym punktem na studniówkach.

Tango

Tango to taniec pełen namiętności i zmysłowości. Wymaga opanowania specyficznego kroku i prowadzenia partnerki. Daje możliwość wyrażenia emocji poprzez taniec. Idealny na randkę w klubie tanecznym.

Samba

Samba to taniec ognisty i rytmiczny. Charakteryzuje się zmysłowymi ruchami bioder i angażowaniem całego ciała. Choć trudniejszy w opanowaniu, daje mnóstwo satysfakcji i możliwość szalonej zabawy.

Tańce regionalne

Polonez

Polonez to nasz narodowy taniec, królujący na studniówkach. Tańczony w parach lub korowodzie wymaga opanowania charakterystycznego kroku i figur. Jest okazją do zaprezentowania patriotyzmu i dumy narodowej poprzez taniec.

Mazur

Mazur to żywiołowy taniec ludowy tańczony w dużym kręgu przy akompaniamencie akordeonu. Charakteryzuje się przytupywaniem i klaszczaniem. Świetnie bawi i integruje uczestników zabawy. Króluje na polskich weselach.

Krakowiak

Krakowiak to barwny taniec ludowy w metrum 2/4, pochodzący z okolic Krakowa. Tańczony jest w parach lub grupie, z przyśpiewkami i zapamiętanymi figurami. Jest okazją do zaprezentowania polskiego folkloru.

Tańce klubowe

House

Muzyka house króluje w klubach od dekad. Charakteryzuje się mocnym, porywającym brzmieniem. Do house’u tańczy się bez partnera, dając upust energii poprzez ruchy całego ciała. To strzał w dziesiątkę dla lubiących nocne kluby.

Electro

Elektroniczna muzyka electro to tempo 120-140 BPM, mocny bas i syntetyczne brzmienie. Do electro świetnie układać układy taneczne i pląsy w grupie. To intensywna, dynamiczna zabawa nocą w klubie.

Techno

Techno to mocny, pulsacyjny beat między 130 a 150 BPM. Charakteryzuje go powtarzalny, hipnotyczny rytm. Parkiet podczas imprezy techno zamienia się w „dancefloor” gdzie liczy się wyrażanie siebie poprzez taniec.

Podsumowanie

Parkiet na imprezie może być przestrzenią zarówno dla relaksu i swobodnej zabawy, jak i miejscem integracji oraz prezentacji umiejętności tanecznych. Niezależnie od okazji i nastroju warto skorzystać z szerokiej gamy stylów w celu znalezienia takiego, który najbardziej odpowiada naszym upodobaniom i potrzebom. Pamiętajmy, że zabawa jest najważniejsza!

Najczęściej zadawane pytania

Na pierwszą imprezę warto wybrać proste, łatwe w opanowaniu tańce grupowe, np. belgijkę lub oberka. Pozwolą one na luźną zabawę i integrację z innymi uczestnikami.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kilka lekcji tańca towarzyskiego lub nowoczesnego, by poznać podstawy i nabrać pewności siebie. Można też potrenować przed lustrem proste kroki i ruchy.

Na większości imprez działają wolontariusze, którzy pomagają znaleźć partnera do tańca. Można ich rozpoznać po identyfikatorach. Warto także zagadać do innych uczestników imprezy.

Najlepiej zaproponować wspólny, prosty układ taneczny lub tańce grupowe, które nie wymagają umiejętności i pozwolą na luźną zabawę. Nie należy nikogo do niczego zmuszać.

Warto zwracać uwagę na przestrzeń wokół siebie, unikać niebezpiecznych figur akrobatycznych i w razie potrzeby prosić partnera o łagodniejsze prowadzenie. Pomoże to uniknąć kontuzji.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Roland FP 10 - Rozwiązanie dla Początkujących Pianistów | Pianino Cyfrowe
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Altówka - wyjątkowy instrument smyczkowy o ciepłym brzmieniu
  5. Oryginalny uchwyt na gitarę - dekoracyjne i praktyczne mocowanie instrumentu na ścianie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

TaniecNauka tańca dla dorosłych - od czego zacząć?

Nauka tańca dla dorosłych to fascynująca przygoda, która wymaga motywacji i systematyczności, ale przynosi wiele radości. Jak wybrać styl tańca i dobrą szkołę? O czym pamiętać na pierwszych lekcjach? Jakie korzyści dają regularne treningi? Przeczytaj i dowiedz się, od czego zacząć przygodę z tańcem!