Tadeusz Deszkiewicz

Gospodarz, prowadzący Festiwal

Tadeusz Deszkiewicz urodził się 13 marca 1952 roku. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.  W latach 1977–1996 był dziennikarzem Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji, a następnie Programu 2 Polskiego Radia.

W 1996 roku w związku z rozpoczęciem współpracy ze stowarzyszeniami twórczymi mającej na celu opracowanie koncepcji i utworzenie Rozgłośni Twórców „Radio ART”, musiał zrezygnować z pracy w Polskim Radiu. Współautor i prowadzący pierwszego telewizyjnego teleturnieju językowego „ABC”. Od 1997 roku był wiceprezesem studia filmowego „Dr Watkins”, współautorem filmów „Obywatel Poeta” o Zbigniewie Herbercie oraz „Mysz która ryknęła” na 20-lecie Solidarności.

W roku 2001 został powołany przez Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego na stanowisko dyrektora Biura Promocji Miasta, a od 2007 roku był wicedyrektorem i dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej Narodowego Banku Polskiego. Od 2010 roku pracował w Urzędzie Miejskim w Wołominie jako Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, a następnie Pełnomocnik Burmistrza. Od 2015 roku był członkiem Rad Programowych Polskiego Radia SA oraz RDC SA. Od lutego 2016 jest Prezesem Polskiego Radia RR „Radio dla Ciebie”.

Jest autorem setek artykułów i audycji radiowych i telewizyjnych o tematyce muzycznej i kulturalnej. Członek zespołu, autor kwartalnika „Polish Culture – Polska Kultura”. Był felietonistą londyńskiego tygodnika „Tydzień Polski”, tłumaczem artykułów i autorem opracowań płytowych „Reader’s Digest”. W ostatnich latach był komentatorem wydarzeń kulturalnych w TV Republika i portalu wpolityce.pl.

Od początku swojej działalności zawodowej prowadził bogatą działalność społeczną. Był współzałożycielem i prezesem Fundacji „Latająca Akademia”, działającej na rzecz muzycznie uzdolnionych dzieci autystycznych i z porażeniem mózgowym. Był wiceprezesem Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem. Od 2012 do 2015 roku był prezesem Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. W 2012 roku był pomysłodawcą i organizatorem akcji na rzecz ratowania Warszawskiej Opery Kameralnej. Od 2012 roku współorganizator i juror Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belcanto Italiano” w Pineto i Rzymie.

Laureat nagrody Prezesa Polskiego Radia za transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Powołany na Doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 10 grudnia 2015 roku.