Paweł Trojak

Paweł Trojak – baryton. Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na perkusji w PSM w Dębicy, następnie ukończył klasę śpiewu solowego ZSM w Tarnowie pod kierownictwem dr Alicji Płonki. Studia rozpoczął w klasie prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej, a aktualnie jest studentem I roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. dr hab. Jadwigi Rappé. Od września 2015 jest również członkiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem tak wybitnych artystów-pedagogów, jak: Eytan Pessen, Matthias Rexroth, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Neil Shicoff oraz wielu innych. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest także stypendystą niemieckiej fundacji Hans und Eugenia Jütting – Stiftung.

Artysta bierze udział w koncertach i spektaklach z towarzyszeniem takich orkiestr, jak: Wiener Philharmoniker, TW-ON w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Sinfonii Varsovii, Filharmonii Śląskiej, SWR Sinfonieorchester Freiburg i wielu innych. Ma na swoim koncie ma kilka nagrań płytowych oraz telewizyjnych dla takich wydawnictw jak NAXOS czy ORF.

Aktualnie występuję na scenach m in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Festiwalu Mozartowskiego w Salzburgu, Theater Freiburg, Teatru Muzycznego w Lublinie.
Paweł jest laureatem ponad 20 międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów wokalnych, kilka z nich: – I miejsce oraz 6 nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Bell Arte” w Braine-l’Alleud (Belgia, 2018), I miejsce oraz nagroda specjalna w XX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikuláš-a Schneider-a-Trnavský-iego w Trnavie (Słowacja, 2017), II miejsce oraz 5 nagród specjalnych w XVII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari , I miejsce w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ZŁOTE GŁOSY w Warszawie (Polska, 2016), I miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vráblach (Słowacja, 2016), I miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petrarki w Žilinie (Słowacja, 2016).