Małgorzata Walewska

W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie prof. Haliny Słonickiej. Już w trakcie studiów zdobywała pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach, między innymi we Wrocławiu i Las Palmas. W 1991 rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W latach 1996–1998 występowała na deskach wiedeńskiej Staatsoper.

Ma na koncie występy w wielu teatrach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych takich jak: Teatro Real w Madrycie, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Teatro dell’Opera di Roma, Teatro Comunale di Bologna, Seattle Opera, San Francisco Opera, Opera Krakowska, Opera Las Palmas de Gran Canaria, Grand Théâtre Luxemburg, Fińska Opera Narodowa w Helsinkach, Graz Opera, Washington National Opera, Baltimore Opera i Teatr Herodion w Atenach.

Do jej największych sukcesów zaliczają się takie prestiżowe występy, jak: rola tytułowa w operze Carmen Georges’a Bizeta, debiut w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w Samsonie i Dalili Camille Saint-Saënsa u boku José Cura, debiut na deskach Royal Opera House w Londynie, gdzie wcieliła się w rolę Azuceny z opery Trubadur Giuseppe Verdiego, rola Mamki w Kobiecie bez cienia Richarda Straussa w Palacio de Bellas Artes w Meksyku oraz debiut na deskach Opéra national du Rhin w Strassburgu w roli Hrabiny w Damie Pikowej Piotra Czajkowskiego. Artystka śpiewała u boku takich artystów jak: Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Simon Estes, Luis Lima, Bernhard Weikl, Thomas Hampson, Edita Gruberová i Gary Guthman. W roku 2016 zadebiutowała w roli Wdowy w operze Goplana Władysława Żeleńskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Produkcja została nagrodzona na prestiżowym konkursie International Opera Awards 2017 w kategorii „utwór odkryty na nowo”. W sezonie 2017/2018 artystka nagrała Missa pro pace W. Kilara z Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej[8] oraz partię Jokebed, matki Mojżesza w operze sakralnej A. Rubinsteina Mojżesz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod kierownictwem muzycznym Michaiła Jurowskiego. W czerwcu 2018 wystąpiła w roli Panny Quickly w Falstaffie w Operze w Kolonii.

W zestawieniu amerykańskiego tygodnika „Time” w 1999 została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie”[11][12]. W konkursie „Perły Polskiej Gospodarki 2008” została uhonorowana „Perłą Honorową” za krzewienie kultury polskiej na świecie. W 2016 została odznaczona Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.

Od 16 października 2010 jest członkiem Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli]. Od 2014 zasiada w jury programu Twoja twarz brzmi znajomo, za co trzy lata z rzędu była nominowana do Telekamery „Tele Tygodnia” w kategorii Juror. Od 2015 pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który odbywa się w Nowym Sączu.