Galicki Chór Kameralny

Historia Chrześcijańskiego Chóru Kameralnego  im. Gałyckiego pochodzi z 1990 roku, kiedy Maestro Vasyl ‚Yatsyniak został dyrektorem i głównym chórmistrzem akademickiego chóru Politechniki Lwowskiej. Przez lata pracy dyrygent, który przede wszystkim wspierał młodzieńczą pasjęi entuzjazm podniósł chór amatorski do poziomu profesjonalnego zespołu artystycznego i dostał oficjalny status i nazwę Gałyckiego Chóru Kameralnego. 

Chór koncertuje na Ukrainie i za granicą od ponad dwadziestu lat.  W 1991 roku na zaproszenie Papieskiego Kolegium Ukraińskie w St. Josaphat, Chór odbył trasę koncertową do Włoch oraz dał koncert w Rzymie. Był jedną z pierwszych ukraińskich grup artystycznych, które brały udział w transmisji na żywo na Liturgii «Radio Watykańskie» i nagraniu w studiu radiowym Watykan Divine Liturgy w języku ukraińskim. Chór kameralny uczestniczył w międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych. Grupa otrzymała Grand Prix Międzynarodowego festiwalu «Polifonika» w Rzymie (2000), trzecią (2000) i drugą (2005) Nagrodę Ukraińskiego Konkursu Chóralnego im. Denisa Sichynskiego a także trzecią nagrodę podczas międzynarodowego festiwalu-konkursu «Haynuvka» (Polska).

Podstawowym repertuarem Chóru  jest głównie muzyka sakralna, folklor muzyczny i poetycki. Chór wykonuje Mykolę Leonvych ukraińskie pieśni ludowe, dzieła sławnych ukraińskich kompozytorów takich jak Maksym Berezowski, Dmytro Bortniansky, Artemy Vedel, Myhaylo Verbytsky, Mykola Lysenko, Stanislav Lyudkevych. Szczególną uwagę poświęcono dziedzictwu artystycznemu kompozytorów galicyjskich koniec XIX i początek XX wieku: Mykola Kolessa, Dmitro Sichyns’ky, Anatolij Kosanatolski, Eyvgen Kozak, Victor Matuk Na co dzień Chór współpracuje również z Orkiestrą Symfoniczną K&K Philharmoniker i  K&K Opernchor pod nadzorem Matthias Georg Kendlinher.