Wydarzenia

Muzyczne festiwale jazzowe w Polsce - przewodnik

Autor Edward Kubiak
Edward Kubiak04.10.20235 min.
Muzyczne festiwale jazzowe w Polsce - przewodnik

Jazz to gatunek muzyczny, który cieszy się dużą popularnością również w Polsce. Co roku organizowane są liczne festiwale jazzowe, które przyciągają tysiące fanów tej muzyki. Poniżej znajduje się przewodnik po największych i najciekawszych festiwalach jazzowych odbywających się regularnie w różnych regionach Polski.

Największe festiwale jazzowe w Polsce

Do największych i najbardziej znanych festiwali jazzowych w Polsce należą między innymi: Heineken Open'er Festival w Gdyni, Era Jazzu w Krakowie, Jazz Jamboree w Warszawie, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Rawa Blues Festival oraz Bielska Zadymka Jazzowa w Bielsku-Białej. Wydarzenia te przyciągają dziesiątki tysięcy fanów jazzu z całej Polski i zagranicy. Występują na nich zarówno wybitni polscy artyści jazzowi, jak i światowe gwiazdy tego gatunku. Festiwale te trwają zwykle 3-4 dni i oprócz koncertów oferują wiele atrakcji towarzyszących - warsztaty, wystawy, spotkania z artystami. Są one świetną okazją do posłuchania jazzu na żywo w wykonaniu mistrzów.

Festiwale jazzowe na Śląsku i w Małopolsce

Jazz w Ruinach w Katowicach

Jazz w Ruinach to jedna z najważniejszych imprez jazzowych na Śląsku, organizowana w industrialnych przestrzeniach dawnej kopalni i elektrowni Katowice. Na kilku scenach przez 3 dni występują gwiazdy polskiego i światowego jazzu. Dodatkową atrakcją jest Industrialna Strefa Smaków.

Rawa Blues Festival

Jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Europie, odbywający się od 1986 r. w Katowicach. Oprócz bluesa, prezentowany jest także jazz i rock. Występowali tu m.in. Gary Moore, Wilco Johnson, Ana Popovic.

Jazz nad Odrą we Wrocławiu

Ponad 20-letnia tradycja jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Odbywa się w plenerze nad Odrą. W line-upie gwiazdy polskiego i światowego jazzu. Jest tu też scena dla młodych, zdolnych artystów.

Festiwale jazzowe na Mazowszu i Podlasiu

Jazz na Starówce w Warszawie

Urokliwy festiwal na Starym Mieście w Warszawie, który co roku przyciąga rzesze fanów jazzu. Oprócz koncertów plenerowych, odbywają się też występy w klubach. Poza jazzem, prezentowane są także blues i soul.

Era Jazzu w Krakowie

Jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, odbywający się od 1964 r. Organizowany jest przez Filharmonię Krakowską. Oprócz koncertów, odbywają się tu warsztaty i jam sessions.

Up To Date Festival w Białymstoku

Festiwal prezentujący szerokie spektrum jazzu - od tradycyjnych odmian po eksperymentalne. Odbywa się w Białymstoku od 2004 r. i co roku przyciąga znakomitych artystów z Polski i zagranicy.

Festiwale jazzowe na Pomorzu i Kujawach

Muzyczne festiwale jazzowe w Polsce - przewodnik

Heineken Open'er Festival w Gdyni

Jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce, prezentujący różnorodną muzykę, w tym jazz. Na scenach Open'era występowały takie tuzy jak Herbie Hancock, Jamie Cullum czy Diana Krall.

Jazz nad Wartą w Poznaniu

Poznański festiwal jazzowy odbywający się nad Wartą od 2015 r. Przez 3 dni prezentowani są zarówno młodzi, utalentowani artyści, jak i uznani mistrzowie jazzu.

Toruń Jazz Festiwal

Jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w północnej Polsce. Odbywa się od 2004 r., a na scenach prezentowani są zarówno rodzimi, jak i zagraniczni artyści grający jazz tradycyjny i progresywny.

Festiwale jazzowe na Wybrzeżu i Ziemiach Zachodnich

Jazz Jantar w Sopocie

Organizowany od 1976 r., jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Co roku przyciąga wybitnych artystów z całego świata. Oprócz koncertów, odbywają się warsztaty i jam sessions.

Jazz w Lesie w Szczecinie

Nietypowy, plenerowy festiwal w zaciszu Puszczy Bukowej pod Szczecinem. Jazzowa muzyka w połączeniu z naturą tworzy niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia.

Jazz nad Odrą w Zielonej Górze

Coroczny festiwal prezentujący jazz w różnych odsłonach - od swinga, poprzez fusion, po awangardę. Odbywa się od 2005 r. w amfiteatrze nad Odrą.

Inne cykliczne wydarzenia jazzowe w Polsce

Warsaw Summer Jazz Days

Prestiżowy festiwal jazzowy organizowany latem w Warszawie od 1991 r. Uczestniczy w nim plejada gwiazd światowego formatu.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Jedno z najważniejszych jazzowych wydarzeń w Krakowie, odbywające się jesienią już od ponad 20 lat. Gromadzi czołówkę polskich jazzmanów.

Gdański Festiwal Jazzowy

Jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, odbywający się nieprzerwanie od 1964 r. Prezentuje szerokie spektrum jazzu - od mainstreamu po eksperymentalny.

Podsumowanie

Festiwale jazzowe organizowane regularnie w Polsce to świetna okazja do posłuchania tej niezwykłej muzyki w wykonaniu utalentowanych artystów z kraju i ze świata. Każdy znajdzie coś dla siebie - od tradycyjnego jazzu po awangardowe brzmienia. Największe festiwale, takie jak Heineken Open'er Festival, Jazz Jamboree czy Jazz nad Odrą, to prawdziwe święta dla fanów, gdzie można nie tylko posłuchać koncertów, ale i aktywnie uczestniczyć w warsztatach oraz jam sessions. Jazzowe festiwale dodają uroku wielu polskim miastom i są już wpisane w letni i jesienny kalendarz wydarzeń kulturalnych. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia któregoś z nich i celebrowania jazzu na żywo!

Najczęstsze pytania

Do największych należą festiwale w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Przyciągają one dziesiątki tysięcy widzów i największe gwiazdy.

Festiwale prezentują szerokie spektrum jazzu - od tradycyjnych odmian, przez fusion, latino jazz, aż po awangardowy jazz eksperymentalny.

Tak, wiele festiwali organizuje dodatkowo warsztaty muzyczne, jam sessions, wystawy, strefy gastronomiczne i inne atrakcje.

Zdecydowana większość ma miejsce latem, od czerwca do września. Niektóre trwają także jesienią, np. Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od rangi festiwalu i artystów. Zwykle można jednak kupić bilety jednodniowe już od 50-100 zł.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
  5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Edward Kubiak
Edward Kubiak

Jestem miłośnikiem dobrej muzyki. Prowadzę blog, na którym opisuję koncerty i festiwale muzyczne w mojej okolicy i nie tylko. Staram się promować utalentowanych, lokalnych artystów.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły