Instrumenty

Instrumenty muzyczne DIY - jak zbudować własnoręcznie?

Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak21.09.20238 min.
Instrumenty muzyczne DIY - jak zbudować własnoręcznie?

Muzyka towarzyszy nam od zarania dziejów. Już w starożytności ludzie wykorzystywali proste przedmioty codziennego użytku, aby wydobyć z nich dźwięki i rytmy. Dziś instrumenty muzyczne stały się bardziej wyrafinowane, ale wciąż pociąga nas możliwość samodzielnego wykonania czegoś, z czego popłynie melodyjna muzyka. Nic tak nie satysfakcjonuje, jak granie na własnoręcznie zbudowanym instrumencie. W tym poradniku dowiesz się, jak stworzyć w domowym zaciszu całą gamę niebanalnych instrumentów. Od prostych grzechotek, przez gitary i organki, aż po zaawansowane syntezatory.

Jak zbudować własne instrumenty perkusyjne

Budowa bębenków i talerzy perkusyjnych

Bęben to jeden z najstarszych instrumentów, który można wykonać samodzielnie. Wystarczy zdobyć drewnianą beczkę lub wiaderko i rozpiąć na nim skórę lub folię. Dla lepszego efektu dźwiękowego beczkę warto wypełnić piaskiem. Talerze perkusyjne wykonuje się z metalowych misek lub pokrywek. Można je dodatkowo wzbogacić o brzękadła z gwoździ lub śrubek. Dla wygody grania talerze montuje się na statywie lub uchwycie.

Wykonanie marakasów i grzechotek

Aby zrobić marakasy wystarczą dwie puste plastikowe butelki, groch, ryż lub kasza. Napełniamy butelki w 3/4, a następnie sklejamy ich szyjki taśmą lub klejem. Grzechotki możemy wykonać z pudełek po zapałkach wypełnionych grochem, kamykami lub śrubkami. Pudełka spinamy spinaczami biurowymi lub nitujemy.

DIY prostych instrumentów melodycznych

Bardzo prostym, a zarazem efektownym instrumentem melodycznym są kalimby wykonane z drewnianych listewek. Uderzając w nie pałeczką słychać charakterystyczny dźwięk. Można też wykonać ksylofon z drewnianych listewek o różnej długości, ułożonych na skrzynce rezonansowej.

Samodzielna budowa instrumentów strunowych

Gitary akustyczne i elektryczne - poradnik

Choć budowa gitary może wydawać się skomplikowana, z odpowiednią wiedzą i cierpliwością uda się ją wykonać w warunkach domowych. Najpierw trzeba przygotować pudło rezonansowe (z drewna lub sklejki) i gryf z progami. Kolejny krok, to montaż mostka, siodełka i stroików. Na koniec naciągamy struny. W przypadku gitary elektrycznej dodajemy przetworniki i elektronikę.

Jak zrobić własny banjo lub ukulele

Banjo i ukulele należą do stosunkowo prostych instrumentów strunowych. Wystarczy przygotować drewniany korpus w kształcie donicy (banjo) lub klepsydry (ukulele). Do niego montujemy gryf z progami, mostek i kołki stroikowe. Na koniec naciągamy odpowiednią ilość strun. Dla uzyskania charakterystycznego brzmienia, w korpusie banjo warto umieścić membranę rezonansową.

Budowa skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu

Budowa instrumentów smyczkowych jest dużo trudniejsza. Wymaga nie tylko precyzji, ale też wiedzy o akustyce i rezonansie drewna. Najpierw z drewna iglastego i liściastego wykonujemy pudło rezonansowe ze stroikiem. Do niego mocujemy gryf z podstawek i strun. Na samym końcu dodajemy lakier lub politurę. Dobrze wykonany instrument może mieć brzmienie porównywalne z fabrycznym.

Organy piszczałkowe i instrumenty dęte zrobione w domu

Budowa prostych fletów i fujar

Najprostsze fletnie można wykonać już z patyków lub trzcin. Wystarczy naciąć w nich kilka otworów palcowych. Precyzyjniejsze fletnie i fujarki wykonuje się z drewna, z zachowaniem odpowiednich proporcji i rozstawu otworów. Dla lepszego brzmienia, fletnię warto pokryć lakierem.

Wykonanie własnych drewnianych instrumentów dętych

Chcąc zbudować drewniany instrument dęty jak saksofon, klarnet czy flet poprzeczny, trzeba najpierw przygotować drewnianą tubę z otworami palcowymi. Do niej montujemy ustnik z stroikiem, a na końcu zakładamy muszlę z trąbką. Precyzyjne wywiercenie otworów i szlifowanie wnętrza wpływa na jakość dźwięku.

DIY prostych organów piszczałkowych

Aby zbudować proste organy piszczałkowe, potrzebujemy drewnianej skrzynki z wieloma piszczałkami (rurki z drewna, trzciny lub plastiku). Z jednej strony piszczałki zakrywamy pokrywką z otworami. Po naciśnięciu każdej z nich, z piszczałki wydobywa się dźwięk o innym tonie. Im dłuższa piszczałka, tym dźwięk niższy.

Elektroniczne instrumenty muzyczne DIY

Instrumenty muzyczne DIY - jak zbudować własnoręcznie?

Budowa własnych syntezatorów

Syntezator możemy zbudować samodzielnie z gotowych modułów elektronicznych. Potrzebujemy generatora fal, filtru, wzmacniacza, modulatora i sekwencera. Po połączeniu tych elementów i dodaniu klawiatury, mamy pełnoprawny, programowalny syntezator. Możemy też wykonać go na bazie mikrokontrolera i specjalnego shielda dźwiękowego.

Proste midi kontrolery i sekwencery

Aby zbudować własny kontroler MIDI wystarczy mikrokontroler np. Arduino, przyciski, suwaki, enkodery i wyświetlacz. Po odpowiednim zaprogramowaniu, może on wysyłać sygnały sterujące do zewnętrznych urządzeń MIDI. Prosty sekwencer krokowy można zrobić z Atmega 328, matrycy LED i przycisków.

DIY elektronicznych instrumentów perkusyjnych

Elektroniczne instrumenty perkusyjne, jak perkusjonalia czy bęben elektroniczny, możemy wykonać samodzielnie z czujników uderzeniowych, mikrokontrolera, wzmacniacza i głośników. Uderzając w powierzchnię czujnika, zmienia się sygnał elektryczny, który następnie jest przetwarzany na odgłos perkusyjny.

DIY akcesoriów i wyposażenia instrumentalnego

Budowa własnych futerałów i pokrowców

Każdy instrument wymaga odpowiedniego etui lub futerału. Możemy je wycinać ze sklejki, forniru lub tworzyw sztucznych. Do budowy wygodnych uchwytów, przegródek i wkładek przydadzą się gąbka i materiał. Gotowe futerały i pokrowce wyścielamy miękkim materiałem.

Wykonanie statywów, podstawek i pulpitów

Statywy, podstawki i pulpity dla instrumentów wykonujemy najczęściej z drewna, metalu lub tworzyw. Projektując je, musimy pamiętać o odpowiedniej wytrzymałości i stabilności konstrukcji. Przydatne będą złącza obrotowe, uchwyty mocujące i regulacja wysokości. Pulpit powinien też zapewniać wygodę gry.

DIY przystawek i efektów dla instrumentów

Przystawki i efekty dla gitar można wykonać samodzielnie na bazie gotowych płytek drukowanych. Wystarczy je wlutować w obudowę, dodać pokrętła, przełączniki i gniazda. Do wyboru mamy przesterowanie, modulację, delay, pogłos czy trioda. Możliwości jest naprawdę wiele.

Narzędzia i materiały do samodzielnej produkcji instrumentów

Niezbędne narzędzia dla majsterkowicza

Do budowy instrumentów przydadzą się typowe narzędzia stolarskie jak piły, wiertarki, szlifierki czy pilniki. Nie zabraknie też kombinerek, wkrętaków i młotków. Przy elektronice i montażu płytek użyjemy lutownicy, zaciskarki i multimetru. Dobrze też mieć dostęp do tokarki, strugarki lub frezarki.

Gdzie kupić materiały do DIY instrumentów

Materiały do budowy akustycznych instrumentów jak drewno, skóry, struny czy kleje, dostaniemy w sklepach stolarskich i muzycznych. Elektronikę i podzespoły zakupimy w sklepach z AGD lub wyspecjalizowanych w sprzedaży komponentów. Narzędzia kupujemy w marketach budowlanych lub sklepach internetowych.

Porady jak tanio wyposażyć warsztat

Aby zaoszczędzić, część narzędzi można pożyczyć od znajomych lub rodziny. Sporo przydatnych rzeczy znajdziemy też na portalach z ogłoszeniami, w second handach lub wyprzedażach. Dobrym rozwiązaniem są też narzędzia z wypożyczalni. Warto rozglądać się też za promocjami w sklepach.

Podsumowanie

Budowa własnych instrumentów muzycznych to świetny pomysł na DIY i ciekawe hobby. Pozwala nam zaspokoić naturalną potrzebę tworzenia i daje satysfakcję z grania na czymś wykonanym własnoręcznie. Od prostych grzechotek po skomplikowane syntezatory - możliwości jest naprawdę sporo. Najważniejsze to dobre przygotowanie, cierpliwość i precyzja. Im więcej serca włożymy w wykonanie instrumentu, tym lepszy będzie efekt. Tworzenie własnych dźwięków może okazać się pasją na całe życie.

Najczęstsze pytania

Do budowy instrumentów strunowych i dętych najlepsze jest drewno iglaste - świerkowe lub sosnowe. Do pudła rezonansowego stosuje się często jesion, klon lub mahoń. Ważne jest, by drewno było dobrze wysuszone.

Specjalistyczne materiały jak płytki piezo, przetworniki czy mostki kupimy w sklepach muzycznych lub internetowych. Drewno i elementy obróbki można nabyć w tartakach i sklepach stolarskich.

Amatorska budowa prostej gitary lub ukulele zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Przy skomplikowanych instrumentach czas ten wydłuża się nawet do kilku tygodni. Wszystko zależy od wprawy i dokładności wykonania.

Przy odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach, w domowym warsztacie można zbudować instrument na poziomie zbliżonym do fabrycznego. Kluczowe jest doświadczenie i precyzyjne wykonanie.

Należy przestrzegać zasad obsługi narzędzi, nosić okulary i maski przeciwpyłowe. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie, wentylacja i ład na warsztacie. Przy elektronice trzeba uważać na prąd i ewentualne zwarcia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Największe polskie festiwale muzyczne 2022 - terminy i line-up
  2. Cała prawda o klawiaturze Casio CT-X700 | Kliknij i sprawdź
  3. Neumann mikrofony - najlepsze mikrofony studyjne i koncertowe
  4. Najlepsze programy do nauki nut i teorii muzyki
  5. Jaki pasek do gitary akustycznej i elektrycznej wybrać? Paski gitarowe - ranking i opinie
Autor Ania Cieślak
Ania Cieślak

Cześć jestem Ania. Tutaj na blogu odkryjecie muzyczna podróż przez dźwięki i emocje. Dzielę się recenzjami, wywiadami z artystkami i ciekawostkami ze świata muzyki. Odkrywaj ze mną nowe brzmienia, inspirujące twórczynie i historie, które tka rytm naszego życia.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły