Orkiestry smyczkowe odgrywają niezwykle istotną rolę w świecie muzyki klasycznej. Dzięki swojemu bogatemu i pełnemu brzmieniu potrafią oddać najsubtelniejsze niuanse dzieł wielkich kompozytorów. Jednak aby orkiestra mogła rozwinąć swój pełny potencjał, potrzebny jest charyzmatyczny lider, który poprowadzi zespół w wyjątkową muzyczną podróż. Takim liderem jest niewątpliwie Marek Moś - wybitny polski skrzypek i dyrygent, który w 1993 roku założył orkiestrę Aukso. Od tego momentu zespół pod jego batutą zdobywa uznanie krytyków i publiczności, odkrywając na nowo polską i światową muzykę klasyczną.
Początki orkiestry Aukso i jej założyciel Marek Moś
Powstanie orkiestry Aukso w 1993 roku
Wszystko zaczęło się w 1993 roku, kiedy Marek Moś - wówczas koncertmistrz Polskiej Orkiestry Kameralnej - postanowił założyć własny zespół smyczkowy. Chciał stworzyć orkiestrę, która w nowatorski i odważny sposób podchodziłaby do interpretacji muzyki. Tak narodziła się orkiestra Aukso, której nazwa wywodzi się z języka esperanto i oznacza "złoto".
Marek Moś - skrzypek i dyrygent
Marek Moś ukończył prestiżową Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował grę na skrzypcach. W trakcie kariery współpracował z wieloma znaczącymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami. To właśnie jego ogromna charyzma i muzykalność sprawiły, że z pozoru niewielki zespół smyczkowy zdobył uznanie na całym świecie.
Idea stworzenia nietypowej orkiestry smyczkowej
Marek Moś od samego początku chciał stworzyć orkiestrę, która wyróżniałaby się spośród innych zespołów smyczkowych. Stawiał na młodych, ambitnych muzyków, którzy pod jego kierownictwem mogli w pełni rozwinąć swoje umiejętności. Repertuar Aukso od początku był bardzo szeroki - od muzyki dawniej, przez klasykę po współczesność.
Niezwykły i oryginalny repertuar orkiestry Aukso
Utwory dawniej nieznanych polskich kompozytorów
Orkiestra Aukso szczególną wagę przykłada do odkrywania i popularyzowania zapomnianych dzieł polskich twórców, takich jak Roman Maciejewski, Karol Lipiński czy Henryk Wars. Przypomina w ten sposób sylwetki wybitnych polskich kompozytorów.
Odkrywanie mało znanych dzieł muzyki klasycznej
Oprócz polskiego repertuaru, orkiestra wykonuje również mniej znane utwory takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven. Pozwala to odkryć na nowo arcydzieła muzyki klasycznej.
Współpraca z współczesnymi kompozytorami
Aukso chętnie sięga także po dzieła współczesnych twórców, często komponowane specjalnie na jej zamówienie. Dzięki temu orkiestra idzie z duchem czasu i pozostaje nowoczesnym zespołem.
Sukcesy i nagrody orkiestry Aukso w Polsce i na świecie
Koncerty w wielu krajach Europy i świata
Orkiestra Aukso regularnie koncertuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą - w wielu krajach Europy, obu Amerykach oraz Australii i Nowej Zelandii. Występy zagraniczne przyniosły zespołowi rozpoznawalność na całym świecie.
Nagrody - m.in. Fryderyk i Paszport Polityki
Orkiestra zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka w kategorii album roku muzyka klasyczna oraz Paszporty Polityki za całokształt działalności artystycznej.
Uznanie krytyków i publiczności
Krytycy muzyczni doceniają perfekcyjne wykonania, dbałość o detale i oryginalne interpretacje utworów. Publiczność chwali energię, którą Aukso przekazuje podczas koncertów.
Wyjątkowy styl gry orkiestry Aukso
Dbaność o detale i precyzję wykonania
Cechą charakterystyczną orkiestry Aukso jest dbałość o najmniejsze detale w utworach. Dokładność i precyzja przekładają się na wyjątkową jakość wykonań.
Nowoczesne brzmienie zespołu smyczkowego
Mimo klasycznego składu, Aukso potrafi zabrzmieć bardzo nowocześnie i świeżo. Jest to zasługa świetnego przygotowania muzyków i wizji dyrygenta Marka Mosia.
Charyzmatyczny lider - dyrygent Marek Moś
Osobowość i muzykalność Marka Mosia jest motorem napędowym zespołu. Jego charyzma, energia i zaangażowanie udzielają się wszystkim muzykom.
Współpraca orkiestry z artystami i zespołami
Projekty z muzykami jazzowymi i popowymi
Aukso podejmuje wiele udanych projektów z artystami jazzowymi i popowymi, jak Włodek Pawlik czy Leszek Możdżer. Pokazuje w ten sposób otwartość na różne style muzyczne.
Koncerty z udziałem wybitnych solistów
Orkiestra regularnie gra z udziałem cenionych solistów instrumentalnych i wokalnych, jak Nigel Kennedy, Bobby McFerrin czy Ute Lemper. Przyciąga w ten sposób dodatkową publiczność.
Działalność edukacyjna i warsztaty dla dzieci
Aukso prowadzi także działalność edukacyjną - organizuje warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, starając się zaszczepić w nich miłość do muzyki klasycznej.
Znaczenie orkiestry Aukso dla polskiej kultury
Promowanie polskiej muzyki na świecie
Dzięki licznym zagranicznym tournée, Aukso promuje polską kulturę muzyczną poza granicami kraju. Przyczynia się do rozpoznawalności polskich kompozytorów.
Oryginalność i nowatorstwo zespołu
Orkiestra wybija się na tle innych swoją oryginalnością, nowatorskim podejściem do interpretacji i świeżym brzmieniem. Jest wizytówką polskiej kultury muzycznej.
Wysoki poziom artystyczny i niezwykła energia
Najważniejsze jest jednak to, że Aukso reprezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny i potrafi zarażać publiczność niezwykłą energią. Dzięki temu zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i melomanów w kraju oraz za granicą.
Podsumowanie
Orkiestra Aukso pod batutą Marka Mosia od ponad 30 lat z powodzeniem przekracza granice gatunkowe, odkrywając na nowo arcydzieła muzyki polskiej i światowej. Perfekcyjne wykonania, dbałość o detale i świeże, nowoczesne brzmienie przyniosły zespołowi rozpoznawalność i uznanie krytyków. Dzięki licznym koncertom w kraju i za granicą, Aukso promuje polską kulturę muzyczną na arenie międzynarodowej. Orkiestra wciąż się rozwija i zaskakuje nowymi projektami. Niewątpliwie jeszcze nie raz usłyszymy o jej kolejnych sukcesach.